ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

САД му кажуваат на Израел дека не учествува во одговорот на Иран

САД-Израел

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека Соединетите Држави нема да учествуваат во каква било контраофанзива против Иран по масовниот беспилотен и ракетен напад на Техеран на израелска територија, соопштија официјални лица.

Заканата од отворена војна меѓу големите ривали на Блискиот Исток и вмешаноста на САД во неа, го зголеми притисокот во многу региони во светот, со што се зголемија повиците за воздржаност и избегнување на понатамошна ескалација на ситуацијата.

САД ќе продолжат да му помагаат на Израел да се брани, но не сака војна, изјави Џон Кирби, портпарол на американската национална безбедност, во коментар за телевизијата ABC.

Јорданскиот крал Абдула му рекол на Бајден по телефон дека секоја ескалација од страна на Израел ќе го прошири конфликтот во регионот, објавија државните медиуми на Јордан.

Израелските власти рекоа дека петте членови на израелскиот воен кабинет бараат одмазда, иако панелот е поделен во однос на времето и скалата на евентуален одговор.

Иран го нападна Израел како одмазда за нападот врз иранскиот конзулат во Сирија на 1 април, во кој беа убиени клучни воени личности.

Израел ниту потврди ниту негираше дека го извршил нападот.

Сепак, нападот на повеќе од 300 проектили и беспилотни летала, главно лансирани од Иран, предизвика скромна штета на Израел, бидејќи иранската опрема беше соборена од израелската противвоздушна одбрана, како и помошта од САД, Велика Британија, Франција и Јордан.

Двајца високи израелски претставници во неделата сигнализираа дека одмаздата на Израел нема да дојде наскоро и дека земјата нема да дејствува сама.

Соборувањето на иранските беспилотни летала и проектили чинеше 1.2 милијарди долари, според израелските медиуми, од кои некои објавија дека дел од трошоците биле покриени од САД.

Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал Мохамад Багери, рече дека „нашиот одговор ќе биде уште поголем ако Израел возврати на Иран“, и му рече на Вашингтон дека неговите бази исто така би можеле да бидат нападнати ако му помогне на Израел во одмазда.

Иранскиот министер за надворешни работи, Хосеин Амирабдолахиан, изјави дека Техеран ги информирал САД дека нападот ќе биде ограничен и за самоодбрана и дека ги известил земјите од регионот за нападот 72 часа однапред.

Турски дипломатски извор изјави дека Иран однапред ја известил Турција.

САД рекоа дека не биле однапред известени, но комуницирале со иранските власти пред нападот преку швајцарски посредници.

Лидерите на седумте најиндустриски развиени земји во светот (Г7) го осудија нападот на Иран и рекоа дека ќе работат на стабилизирање на ситуацијата, предупредувајќи дека Техеран ризикува „неконтролирана регионална ескалација“.