ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Ердоган му пишува на папата: Човештвото не смее да дозволи дополнителни прекршувања во Газа

Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во писмо упатено до папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, порача дека човештвото повеќе не треба да дозволува кршење на меѓународното и хуманитарното право во Газа.

Во писмото за Палестина, Ердоган изрази благодарност за подобрените односи меѓу Турција и Ватикан, нагласувајќи дека Анкара, со мотото на хуманитарна дипломатија, го поддржува територијалниот интегритет на Украина од 2014 година, кога се случи илегалната анексија на Крим, и „дека таа била и продолжува да биде во првите редови во заштитата на правото на живот и праведната војна на невините палестински цивили“, јавува Anadolu Agency.

„Човештвото, свесно дека убивањето е забрането од сите аврамски религии, повеќе не смее да дозволи кршење на меѓународното и хуманитарното право во Газа. Мора да го кренеме гласот против намерното бомбардирање на болници, училишта, џамии и цркви. Не е можно да се воспостави траен мир и стабилност на Блискиот Исток без фер решение на палестинско-израелското прашање“, рече тој.

Ердоган повтори дека независна, суверена и географски интегрирана палестинска држава, со источен Ерусалим како главен град, „мора да го заземе своето место во глобалниот систем како рамноправен член на меѓународната заедница“.