ФИФА Евро 2024 KOHA.net

среден Исток

Белата куќа предупредува: Иранските закани за Израел се реални и веродостојни

Џон Кирби, Белата куќа

Заканите на Иран против Израел се „веродостојни“ и „реални“, изјави во петокот портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, постојано бил информиран од неговиот тим за национална безбедност и САД имаат намера да направат „се што е можно за да се осигура дека Израел може да биде заштитен“, рече Кирби.

„Би било немудро да не ја оценуваме нашата позиција во регионот за да се осигураме дека и ние сме соодветно подготвени“, додаде тој.

Кирби не даде детали за можните движења на американските сили во регионот.

Ризиците од ширење на конфликтот во Газа се удвоија по заканите на Иран против Израел по нападот на 1 април во кој беше уништен иранскиот конзулат во Дамаск и загинаа 16 лица, вклучително и двајца генерали на Револуционерната гарда, иранската идеолошка армија. Иран го смета Израел за одговорен за нападот.

Иран, кој е заколнат непријател на Израел и сојузник на палестинскиот Хамас, се закани дека ќе го „казни“ Израел по уништувањето на конзулатот во Дамаск.