KOHA.net

СВЕТОТ

Apple предизвика контроверзии со емотиконот со палестинското знаме

Јаболко

Apple беше критикуван откако на корисниците на iPhone автоматски им се предлага палестинското знаме кога пишуваат „Ерусалим“.

И Израелците и Палестинците имаат претензии за античкиот град. 

Телевизиската презентерка Рејчел Рајли, која е Еврејка, рече дека знамињата не се предлагаат кога се пишуваат други големини.

Apple изјави дека промената - која дојде по ажурирањето на софтверот - не била намерна, објави Би-Би-Си. 

Проблемот ќе биде решен во идното ажурирање, соопшти Apple, но не се знае кога тоа ќе се случи. 

Статусот на Ерусалим е најпроблематичното прашање во конфликтот меѓу Израелците и Палестинците.

Израел го гледа Ерусалим како свој неподелен и интегрален главен град, додека Палестинците велат дека неговиот западен дел е главен град на нивната идна држава. 

Источен Ерусалим, заедно со Западниот Брег и Појасот Газа, беше заземен од Израел од Јордан и Египет во војната во 1967 година и оттогаш на меѓународно ниво се смета за окупирана палестинска територија.