KOHA.net

СВЕТОТ

Грција, тројца загинати откако се судри бродот со мигранти

Грција - чамец - несреќа - имигрант

Фото: Асошиетед прес

Три девојчиња го загубија животот, додека 16 други лица успеаја да избегаат откако брод со мигранти се судри со карпи на источниот грчки остров Хиос. 

Грчките власти објавија дека 14 лица, меѓу кои двајца мажи, четири жени и осум деца, се спасени од крајбрежната стража во област во североисточниот дел на островот, на околу 20 километри од турскиот брег.

На брегот биле пронајдени уште двајца мажи.

Претставници на крајбрежната стража изјавија за Асошиетед прес дека три нејзини патролни бродови излегле во областа за да бараат други можни преживеани, додека се верува дека чамецот потонал.