ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Eid Mubarak

Блинкен: Палестинците, меѓу најзагрозените муслимани во светот

Антониј Блинкен

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја истакна маката на Палестинците на Западниот Брег заедно со муслиманите кои страдаат во некои од најтешките конфликти во светот, во изјавата по повод празникот Бајрам.

„Нашите мисли се насочени кон маките на Палестинците во Газа и на Западниот Брег, цивилите во Сирија, жените кои страдаат под талибанците во Авганистан, Ујгурите во Народна Република Кина, Рохинџите во Бурма и Бангладеш и многу други“, рече Блинкен во видео.

Одлуката за комеморација на Палестинците од Западниот Брег ја нагласува сериозноста со која администрацијата на Бајден гледа на маките на Палестинците на Западниот Брег, каде што живеат под израелска окупација.

„Многу луѓе ги загубија своите најблиски во текот на изминатата година и многумина се загрижени за безбедноста на нивните семејства денес. Се надевам дека овогодинешниот Еид-ул-Фитр означува момент на патот кон идните, послободни и помирни времиња“, продолжи Блинкен.

Тој нагласи дека Соединетите Американски Држави се посветени на заштита на човековите права ширум светот, обезбедувајќи хуманитарна помош онаму каде што е очајно потребна и работат за траен мир.