ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Бројот на загинати во земјотресот во Тајван се искачи на 12

Земјотрес во Тајван

Земјотрес во Тајван

Фото: Асошиетед прес

Бројот на загинати во земјотресот во Тајван се искачи на 12.

Тамошните спасувачи се соочуваат со закана од дополнителни одрони и одрони во потрагата по голем број исчезнати лица од земјотресот оваа недела.

Пребарувачите открија уште две тела по земјотресот со јачина од 7.4 степени според Рихтеровата скала во средата што го погоди главно руралниот источен округ Хуалиен, заробувајќи стотици луѓе во националниот парк додека карпите се срушија од планините, блокирајќи ги патиштата, пренесува Ројтерс. 

Околу 50 други земјотреси ја погодија земјата во текот на ноќта по првиот земјотрес, од кои некои беа почувствувани и во Тајпеј. 

„Дождот ги зголемува ризиците од паѓање на карпи и лизгање на земјиштето, кои во моментов се најголеми предизвици“, рече Су Ју-минг, шеф на истражувачки тим.

„Овие фактори се непредвидливи, што значи дека не можеме да го потврдиме бројот на денови потребни за операции за пребарување и спасување“, додаде тој.

Тајванската противпожарна служба соопшти дека две тела се пронајдени во планините, но не го ажурираше веднаш бројот на загинати. Бројот на исчезнати е 18, од кои тројца странци со австралиска и канадска националност.