ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Полска го повикува Израел да го обештети семејството на убиениот хуманитарец

Анджеј Дуда - претседател на Полска

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда и премиерот Доналд Туск го повикаа Израел да му исплати обештетување на семејството на вработениот во организацијата „Светска централна кујна“, кој беше убиен како резултат на израелски воздушен напад во Газа во вторникот, објави агенцијата „АП“.

Тие, исто така, побараа од Израел детални објаснувања за тоа што се случило и зошто се случило.

Демијан Собол (35), член на американската добротворна организација World Central Kitchen, беше убиен заедно со уште 6 други во израелски напад на 2 април.

Полскиот претседател Дуда на прес-конференција рече дека неговото семејство заслужува соодветна отштета.

Во меѓувреме, премиерот Туск ја опиша смртта на Собол како „бесмислена и непотребна смрт“, додавајќи дека Израел треба да се извини и да даде детални информации за околностите на смртта.

Израел ја презеде одговорноста за воздушниот напад, велејќи дека „тоа беше грешка што се случува во војните“.
Добротворните организации во Полска инсистираа хуманитарните конвои да бидат јасно означени, а исто така да им се дадат безбедносни гаранции кога работат во воени зони.