ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Земјотрес со јачина од 7,4 степени

Над 600 луѓе останаа заглавени од земјотресот во Тајван

земјотрес

ТАЈВАН

Фото: Асошиетед прес

Тајванската Национална агенција за пожари (НФА) соопшти дека 663 лица останале заглавени како резултат на силниот земјотрес што го погоди северниот округ на островот Хуалиен. 

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 7,4 степени е девет, додека бројот на повредени достигна 1,067, соопшти агенцијата, пренесува Си-Ен-Ен.

Во средата, повеќе од 200 луѓе беа во засолништа низ округот Хуалиен, а 10,000 семејства беа без вода.

Десетици луѓе исто така беа затрупани во рудник во регионот во средата.

Повеќе од 40 други последователни потреси со магнитуда од 4 и повисоки се случија по силниот земјотрес.

Земјотресот, најсилниот во последните 25 години, се случи во средата наутро токму кога луѓето се подготвуваа да одат на работа и на училиште, чиј центар е главно рурален и ретко населен источен округ Хуалиен.

Зградите беа силно потресени и во главниот град Тајпеј, но штетата и прекинот беа минимални.

Земјотресот од средата е најсилниот што го погодил Тајван во последните 25 години.

Во текот на изминатите 50 години, островот доживеа вкупно седум големи земјотреси, од кои последниот беше земјотрес со јачина од 7.1 степени во 2006 година во округот Пингтунг во јужниот дел на Тајван.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: