ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Земјотрес во Тајван

Жена која била заглавена на планинарска патека во Тајван е евакуирана со хеликоптер

Жената која беше повредена како последица на земјотресот што пред еден ден го погоди источниот дел на Тајван, со хеликоптер била пренесена од патеката Шакаданг каде била заробена, јавува новинската агенција „Асошиејтед прес“. 

Најмалку четворица од деветте лица кои загинаа во земјотресот беа планинари кои се качуваа на патеката што води до Националниот парк Тароко, кој е на околу 150 километри од главниот град Тајпеј.

Земјотресот со јачина од 7.4 степени бил со епицентар во источниот дел на округот Хуалиен.
Околу 1,070 луѓе се повредени како последица на земјотресот што во средата наутро го погоди Тајван.