ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Тајван и понатаму е погоден од нови земјотреси

Земјотрес во Тајван

Се зголемува бројот на повредени

Фото: Асошиетед прес

Бројот на повредени во земјотресот со јачина од 7.4 степени во источниот дел на Тајван во четвртокот надмина 1,000, иако бројот на жртвите остана стабилен на девет. Повеќе од 40 други последователни потреси со магнитуда од 4 и повисоки се случија по силниот земјотрес.

Земјотресот, најсилниот во последните 25 години, се случи во средата наутро токму кога луѓето се подготвуваа да одат на работа и на училиште, чиј центар е главно рурален и ретко населен источен округ Хуалиен, пренесува Ројтерс.

Зградите беа силно потресени и во главниот град Тајпеј, но штетата и прекинот беа минимални.

Тајванската противпожарна служба соопшти дека бројот на повредени достигна 1,058, но повеќето од речиси 50-те хотелски работници на пат кон одморалиштето во Националниот парк Тароко, популарна туристичка дестинација, се пронајдени. Министерот за внатрешни работи Лин Ју-чанг на својата Фејсбук страница напиша дека спасувачите очекуваат да стигнат до нив во четврток навечер.

Продолжува работата на отворањето на патот Тароко, кој е познат како меѓуостровски автопат и ја минува клисурата што го поврзува Хуалиен со западниот брег на Тајван.

Уште 646 лица се уште се заробени, главно во хотелите во паркот поради затворањето на патот, соопштија од противпожарната служба.

Железничката линија до Хуалиен повторно беше отворена пред предвиденото во четвртокот, иако руралната станица северно од градот Хуалиен останува затворена поради оштетувања, соопшти железничката управа.