KOHA.net

СВЕТОТ

Јапонската метеоролошка агенција предупредува на нови земјотреси

Земјотресот во Тајван

Официјален претставник на Јапонската метеоролошка агенција објави дека во следните денови има повеќе земјотреси во областа, по земјотресот со јачина од 7.4 степени според Рихтер кој во средата го погоди Тајван.

Тајванската агенција за следење на земјотресот даде земјотрес со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала, додека Соединетите Американски Држави ја процениле на 7.4, јавува новинската агенција Асошиетед прес.

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот во Хуалиен, Тајван, а најмалку 57 други се повредени.

Потреси се почувствувани и во јапонската префектура Окинава, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Портпаролот на јапонската метеоролошка агенција Шигеки Аоки предупреди дека шансите слични земјотреси да се случат по големи земјотреси се меѓу 10 и 20%.