ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Земјотрес со јачина од 7.2 степени

Земјотресот во Тајван, 9 загинати и над 100 заробени под урнатините

Моќни услови во Тајван

Фото: Асошиетед прес

(Ажурирано - 13:34) - Претседателката на Тајван, Цаи Инг-вен, реагираше по земјотресот што ја погоди островската земја во Источна Азија.

Земјотресот со јачина од 7.4 степени во средата беше најсилниот што го погодил Тајван во последните 25 години. 

Најмалку девет лица загинаа како последица на земјотресот, а повеќе од 800 други се повредени, додека екипите за пребарување и спасување се борат да извлечат повеќе од 100 луѓе од урнатините, јавува Би-Би-Си.

Земјотресот бил со епицентар на околу 18 километри југо-југозападно од Хуалиен и бил на длабочина од околу 35 километри.

Во средата имаше и бројни последователни потреси, при што еден од последователните потреси е со јачина од 6.5 степени според Рихтеровата скала и длабочина од 11.8 километри. 

Претседателот на земјата Цаи рече дека властите се подготвени да се соочат со ситуацијата и ќе работат на тоа заедно.

Властите најавија дека очекувале само релативно благ земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала и затоа не издале аларми.


(Ажурирано - 11:55) – Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 7.4 степени според Рихтеровата скала што во средата наутро го погоди Тајван достигна седум, јавува агенцијата „АП“. 

Земјотресот беше најсилниот што го погоди Тајван во последните 25 години. 

Тајванската влада соопшти дека се повредени 736 лица, додека земјотресот и последователните потреси предизвикале 24 лизгања на земјиштето, оштетени 35 патишта, мостови и тунели. 77 останаа блокирани.  

Имаше уште неколку помали земјотреси, вклучително и 6.5 степени според Рихтеровата скала. 

Земјотресот предизвика предупредување за цунами. 

Властите рекоа дека очекуваат релативно благи земјотреси, со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала и не издадоа предупредување. Но, земјотресот бил доволно силен за да ги исплаши луѓето кои се навикнати на такви потреси. 

„Тука земјотресите се вообичаени и навикнат сум на нив. Но, денес за прв пат толку се плашев од земјотрес“, вели Хсиен-хсуен Кенг, жител на Тајпеј. „Се разбудив од земјотресот и никогаш не сум почувствувал таков потрес. 


Силен земјотрес со јачина од 7.4 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван во средата наутро, при што беа оштетени згради и автопати, а загинаа најмалку четири лица, јавува агенцијата АП. 

Тоа беше најсилниот земјотрес што го погоди Тајван во последните 25 години. 

Тајванската агенција за управување со вонредни состојби објави дека четири лица загинале во Хуалиен, а најмалку 57 се повредени како последица на земјотресот што се случи околу 8 часот по локално време. 

„Јунајтед дејли њуз“ објави дека три лица ги загубиле животите како последица од одронот во Националниот парк „Тароко“. 

Петкатна зграда е сериозно оштетена во Хуалиен. Во центарот на Тајпеј паднаа плочки од стари згради. 

Железничките служби ја прекинаа работата на островот со околу 23 милиони луѓе. 

Најлошиот земјотрес што го погоди Тајван во последните години се случи на 21 септември 1999 година. Во земјотресот со јачина од 7.7 степени според Рихтер загинаа околу 2,400 луѓе, а беа повредени околу 100, додека илјадници домови беа уништени. 

Земјотресот во средата, за кој Американската сеизмолошка агенција соопшти дека бил со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала, исто така предизвика предупредување за цунами. 

Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека цунами бран од 30 сантиметри бил забележан кај брегот на островот Јонагуни околу 15 минути по земјотресот. Помали бранови се забележани на островите Ишигаки и Мијако. Земјотресот бил почувствуван и на Филипините.