KOHA.net

СВЕТОТ

Турција го негира новоизбраниот прокурдски претседател да ја извршува функцијата

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган

Фото: Асошиетед прес

Турските изборни власти во вторникот му го ускратија правото на новоизбраниот градоначалник на прокурдска партија да има функција во источниот град и го замени со второпласираниот на локалните избори - кандидат од партијата на турскиот претседател Реџеп Таип. Агенцијата „АП“. 

Локалните избори во недела беа тежок удар за Ердоган и неговата владејачка Партија на правдата и развојот. 

Главната опозициска партија повторно ги освои Истанбул и главниот град Анкара и постигна голем напредок во други градови, додека прокурдската партија за еднаквост и демократија, или ДЕМ, освои неколку општини во Турција во регионите доминантно со Курди, и покрај годините на репресија и илјадници на политички активисти уапсени. 

Одлуката да му се предаде мандатот на Абдула Зејдани, од партијата ДЕМ, откако тој го освои правото да управува со градот Ван, во источниот дел на земјата, во вторникот предизвика бурни реакции и протести. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Ван. Од ДЕМ соопштија дека ќе се жалат на одлуката.
Главната опозициска партија, левиот центар, Народно-републиканската партија (ЦХП), исто така, го осуди овој потег. 

Во оправдувањето на мандатот, изборните власти ја наведоа неодамнешната судска одлука која вели дека политичар кој поминал време во затвор не може да води град. 
Зејдан освои 55 отсто од гласовите на изборите во Ван во неделата. Кандидатот кој заврши на второто место на овие избори, Абдула Арвас од партијата на Ердоган, доби само 27 отсто.

Покрај Ван, ДЕМ освои општини во девет главно курдски провинции во југоисточна Турција.