ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Папата разоткри доверливи информации од тајните состаноци на кардиналите

Папата Франциско и папата Бенедикт Шеснаесетти

Папата Франциско и папата Бенедикт Шеснаесетти

Фото: Асошиетед прес

Папата Франциско ги разоткри политичките „маневри“ користени за влијание врз гласовите на последните два папски избори. Тој негираше дека планира во иднина да го реформира процесот на тајни состаноци за избор на папата. 

Откритијата на доверливите информации се сумирани во книгата „Наследникот: Моите сеќавања на Бенедикт XVI“, каде аргентинскиот папа размислува за неговиот однос со покојниот германски папа.

Книгата, напишана во форма на разговор со дописникот на шпанскиот „Еј-би-си дневен“ Хавиер Мартинез-Брокал, доаѓа во деликатно време за 87-годишниот папа, напиша АП. Неговата лоша здравствена состојба покрена прашања за тоа колку долго ќе остане папа, дали ќе ги следи чекорите на Бенедикт во оставката и кој би можел да го замени. 

Во книгата, папата Франциско откри доверливи детали од конклавата во 2005 година на која беше избран Бенедикт и на конклавата во 2013 година на која беше избран тој, велејќи дека му било дозволено да ја избегне заклетвата на кардиналите за тајност како папа. 

Во 2005 година, како што рече Францис, тој бил „искористен“ од кардиналите кои сакале да го блокираат изборот на Бенедикт и дека успеале да влијаат на 40 од 115 гласови. Идејата не беше да се избере Аргентинецот, туку да се воведе компромисен кандидат по елиминацијата на Бенедикт од трката, рече тој. 

„Подоцна ми рекоа дека не сакаат „странски“ папа - со други зборови, неиталијанец - додаде Франциско, јасно ставајќи до знаење дека процесот не се однесува стриктно на кардиналите да бидат инспирирани од Светиот Дух, туку повеќе тешка и ладна политичка пресметка. 

Папата Франциско дополнително додаде дека го завршил маневрот со најава дека нема да се согласи да биде избран за папа, по што беше избран Бенедикт. 

„Тој беше единствениот кој во тој момент можеше да стане папа“, нагласи тој, додавајќи дека тој самиот гласал за Бенедикт. 

Во 2013 година, по оставката на Бенедикт, повторно имаше политички маневри. Папата Франциско рече дека тоа го сфатил дури откако кардиналите се собрале зад него, го задевале со прашања за црквата во Латинска Америка и навестувајќи дека добива поддршка. 

Тој рече дека конечно сфатил дека може да биде избран за папа кога шпанскиот кардинал Сантос Абрил и Кастело се кандидираше по него на 13 март, непосредно пред последното гласање. 

Шпанскиот кардинал имаше прашање за здравствената способност на Френсис да се справи со папството, бидејќи противниците се чини дека изразија загриженост за неговото здравје како потенцијална пречка. 

„Драга, дали е вистина дека немаш дел од белите дробови? Франциск се сетил како Абрил го прашал, на што тој одговорил дека извадил дел од едното белодробно крило по респираторна инфекција. Откако го уверил дека операцијата била извршена пред повеќе од 50 години, се сеќава на Абрил како под здив му рекол: „Ох, овие маневри во последен момент...“

Франциско ги демантираше гласините дека планира каква било реформа на правилата за избор на следниот папа. 

Додека папата Франциско ги негираше овие реформи, тој откри дека го разгледува протоколот за папските погреби. Тој изјави дека Бенедикт е последниот „каде телото на папата е изложено во отворен ковчег“. 

Тој рече дека сака да се погрижи папата „да биде погребан исто како и секој син на црквата“, на достоинствен, но не претеран начин.