KOHA.net

СВЕТОТ

Северна Кореја тестира балистичка ракета

Ким Јонг Ун

Северна Кореја тестираше уште една ракета

Фото: Асошиетед прес

Северна Кореја тестираше наводна балистичка ракета со среден дострел во вторникот, соопштија јужнокорејските власти, нејзин последен воен маневар по новогодишната декларација на лидерот Ким Џонг Ун дека дава крај на политиката што бара помирување со Југот.

Пјонгјанг немаше моментален коментар за сомнителниот тест, кој доаѓа нешто повеќе од една недела пред клучните законодавни избори во Јужна Кореја кои ќе обезбедат барометар за поддршка за конзервативниот претседател Јун Сук Јеол, кој се спротивстави на Северот за време на неговиот двегодишен мандат. , објави Си-Ен-Ен.

Северна Кореја, која се соочува со години на меѓународни санкции поради нејзината програма за нуклеарно оружје, ги засили своите тестови на оружје и воените вежби во последните недели.

На 19 март, Пјонгјанг соопшти дека тестирал повеќефазен ракетен мотор со цврсто гориво за „нов тип хиперсонична ракета со среден дострел“, според Корејската централна новинска агенција (КЦНА).

Ким по тој тест изјави дека развојот на системот IRBM бил исто толку важен за безбедноста на Северна Кореја како и нејзините интерконтинентални балистички ракети, кои теоретски би можеле да стигнат до САД.