ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Убиството на рускиот дезертер предизвикува загриженост

истраги за убиството на рускиот пилот Максим Кузминов

Фото: NYT

Убиството во Шпанија на Максим Кузминовиз, рускиот пилот кој побегна со хеликоптер и тајни документи во Украина, ги зголеми стравувањата дека Кремљ повторно ги гаѓа своите непријатели.

Мажите кои го убија Максим Кузминов сакаа да испратат порака. Ова им беше јасно на инспекторите во Шпанија уште пред да го откријат неговиот идентитет. Не само што убијците го застрелале Кузминов 6 пати во паркинг гаража во јужна Шпанија, туку и го превезувале неговото тело.

Тие оставиле и важна трага за нивниот идентитет, според истражителите: 9-милиметарски чаури Макаров, стандардна муниција во поранешниот комунистички блок.

„Тоа беше јасна порака“, изјави висок функционер на шпанската полиција, кој го истражува случајот. „Ќе те најдам, ќе те убијам, ќе те прегадам со кола и ќе те понижам.

Кузминов ја напушти Русија за Украина со лет со својот воен хеликоптер Ми-8 на украинска територија и давање на авионот заедно со серија тајни документи на украинските разузнавачи. Притоа, тој го направи единствениот прекршок за кој рускиот претседател Владимир Путин постојано изјави дека нема да го прости: предавство.

Неговиот атентат во шпанскиот крајбрежен град Вилајојоса минатиот месец ги зголеми стравувањата дека руските шпионски мрежи во Европа продолжуваат да работат и се насочени кон непријателите на Кремљ, и покрај заедничките напори за нивно разбивање по почетокот на руската инвазија на Украина во 2022 година.

Руските разузнавачки служби се ставени на воена основа и почнаа да дејствуваат на агресивно ниво и дома и во странство, слично на ерата на Сталин, изјави Андреј Солдатови, автор и експерт за руските воени и безбедносни служби.

„Веќе не станува збор за конвенционална шпионажа“, рече Солдатови. „Се работи за операции - и овие операции може да вклучуваат и атентати.

Во Шпанија Кузминов живеел „отворен живот“, изјави високиот функционер на шпанската полиција. Тој одел по барови популарни кај руските и украинските клиенти, трошејќи ги парите што ги добивал од украинската држава. Тој возел околу Вилајојоса со својот црн Mercedes S-Class.

Засега не е познато како го пронашле убијците, иако двајца високи украински функционери изјавиле дека тој контактирал со поранешна девојка, која се уште е во Русија, и ја поканил да дојде да го посети во Шпанија.

„Ова беше голема грешка“, рече еден од официјалните лица.

Карактеристични знаци од други напади поврзани со Кремљ

Полициски претставници, кои сакаа да останат анонимни, рекоа дека убиството ги имало белезите на слични напади поврзани со Кремљ, вклучувајќи го и убиството на поранешниот командант на чеченските бунтовници во 2019 година во Берлин и труењето на поранешен воен разузнавач. Русинот Сергеј В. Скрипал во Солсбери, Англија, во 2018. Скрипал го преживеа труењето.

Двајцата убијци со качулки, видени на снимките од безбедносните камери од паркингот на станбениот комплекс каде што престојуваше Кузминов, очигледно се професионалци кои ја завршија својата мисија и брзо исчезнаа, соопштија полициски службеници.

„Во Шпанија не е вообичаено некој да биде застрелан со толку куршуми“, рече Пепе Алварез, началник на полициската управа Вилајојоса. „Тоа се знаци на организиран криминал, криминални организации, професионалци.

Иако не се појавија докази за директна вмешаност на Кремљ, Русија не крие дека сака да го види Кузминов мртов. Неколку недели по неговото заминување, популарната вечерна програма на Кремљ емитуваше сегмент во кој се цитирани други пилоти и команданти на воената разузнавачка служба кои бараат одмазда.

„Ќе го најдеме овој човек и ќе го казниме, со сета строгост на законите на нашата земја, за предавство на земјата и неговите браќа“, рече еден од командантите, кој не е познат. „Сите ги наоѓаме по некое време. Имаме голем опсег“.

Заминувањето на Кузминов беше оркестрирано од тајна единица на ХУР, крило на украинската воена разузнавачка служба. Единицата е специјализирана за регрутирање руски борци и агенти на руска територија за извршување диверзантски мисии. Некои од војниците на единицата добија специјална обука од ЦИА за да дејствуваат во непријателски средини.

Додека единицата успеа да намами поединечни Руси, а понекогаш и мали групи војници да заминат, смелиот лет на Кузминов - и огромната вредност на предметите што ги испорачува - беше без преседан, рече високиот украински функционер со знаење за операцијата.

Тешко е да се измери успехот на напорите на Украина да регрутира руски војници кои пребегнаа. Стотици руски граѓани се приклучија на волонтерски единици кои се борат заедно со украинската армија и неколку пати преминаа на руска територија за да вршат рации на граничните премини.

Кузминов во интервјуата изјави дека бил разочаран откако ги прочитал објавите на Украинците на Интернет.

„Разбрав кој е на добрата, а кој на страната на вистината“, рече тој во интервју за украински блогер.

Храброто бегство на Кузминов

Вечерта на 9 август 2023 година, Кузминов полетал со воен хеликоптер од воздухопловната база во регионот Курск, западна Русија, на она што требало да биде рутинска испорака на товар во друга база во земјата. Со него во кабината беше техничар по име Никита Кирјанов и навигатор по име Кушбахт Турсунов. Никој од војниците не знаел за планот на Кузминов.

Кузминов кусо по полетувањето ја исклучил радиокомуникациската опрема на хеликоптерот и се спуштил на морското ниво од само 6 метри за да избегне радари. Потоа влезе во Украина.

Во интервјуата за украинските медиуми, Кузминов беше срамежлив да каже што се случило потоа. Само тој рече дека го приземјил хеликоптерот на однапред одредена точка за состанување во регионот Харков, на само 16 километри од границата, каде што се сретнал со командантите на ХУР.

„Сè помина добро“, рече тој во едно интервју.

Реалноста е посложена. Кога преминал во Украина, Кузминов изненадил некои украински војници, кои почнале да пукаат, изјави висок украински функционер. Во овој настан Кузминов бил застрелан во ногата.

Што се случи со остатокот од екипажот не е јасно. Во извештајот на руската телевизија за нив, цитиран од лекарски преглед, се претпоставува дека и двајцата мажи биле застрелани и убиени од непосредна близина и сугерира дека Кузминов ги убил пред да го урне хеликоптерот. Високиот украински функционер вклучен во операцијата рече дека тоа не е вистина.

„Нашите војници ги застрелаа“, рече функционерот. Во спротивно можеа да го убијат Кузминов и да избегаат.

Во интервјуата, Кузминов изјави дека неговите членови на екипажот биле невооружени, но никогаш не објаснил што се случило со нив.

HUR вообичаено ја сметаше мисијата за голем успех. Набргу потоа, Кирило Буданови, шеф на украинското воено разузнавање, објави дека оваа операција ќе им даде доверба на другите руски војници кои размислуваат да заминат. Разузнавачката агенција дури создаде документарен филм за операцијата за да го покаже својот триумф.

Кузминов присуствуваше на различни медиумски конференции, даваше интервјуа за да ја осуди војната на Русија и ги повика другите да тргнат по неговите стапки.

„Нема да зажалите“, рече тој во документарецот. „Ќе се грижат за тебе до крајот на животот.

Украинската влада му плати на Кузминов 500 долари и му даде украински пасош и лажно име: Ихор Шевченко. Тие му понудија и можност да се вклучи во борбата против Русија.

Наместо тоа, Кузмонов ја напушти Украина во октомври, правејќи го својот пат до Вилајојоса, мал медитерански град во Шпанија популарен меѓу британските и источноевропските туристи. Таму добил стан на деветти кат, на 10-тина минути од морето.

Тоа беше интересен избор за некој толку јасно таргетиран од руските власти за ликвидација. Регионот е позната база на операции за руските личности од организираниот криминал, од кои некои имаат врски со разузнавачките служби на земјата, соопштија шпанските власти. 

Апсења на лица поврзани со руски криминални групи

Во 2020 година, шпанската полиција уапси повеќе од 20 лица поврзани со руски криминални групи, од кои некои дејствувале во Аликанте, провинцијата во која се наоѓа Вилајојоса. Мажите се осудени за перење милиони долари во трговија со дрога и луѓе, изнуда и нарачани убиства, соопштија шпанските власти.

Друг руски дезертер, кој живее во Шпанија и сакаше да остане анонимен поради безбедносни причини, го нарече регионот каде што отиде Кузминов „црвена зона“ полна со руски агенти.

„Никогаш нема да одам таму“, рече тој.

Утрото на 13 февруари, бел хјундаи тусон влегол во гаражата под станбената зграда во која се наоѓал Кузминов и се паркирал на празниот простор меѓу лифтовите што ги користеле жителите и ходникот што води кон улицата. Таму со часови чекаат двајца мажи, изјави висок функционер на шпанската полиција.

Околу 4 часот и 20 минути попладне Кузминов влегол во гаражата, се паркирал и тргнал кон лифтовите. Додека поминувал пред нивниот автомобил, двајцата напаѓачи излегле, го повикале и потоа почнале да пукаат во него. Иако бил погоден со шест куршуми, од кои повеќето во телото, Кузминов успеал да истрча на кратко растојание пред да се струполи до Лаура.

Двајцата убијци повторно влегле во автомобилот и бегајќи го прегазиле телото на Кузминов. Автомобилот бил пронајден неколку метри подалеку, изгорен со помош на гас, велат истражителите. На специјалистите им требаше една недела да го идентификуваат типот на автомобилот и да сфатат дека автомобилот бил украден - два дена пред убиството - во Мурсија, град на еден час од Вилајојоса.

Специјална единица во „Гардија Цивил“ ја продолжува истрагата под строги правила на тајност. Властите јавно не потврдија дека убиениот е Кузминов. Тие едвај успеале да стапат во контакт со официјални лица во Украина кои би можеле да им помогнат во случајот.

Но, меѓу заедницата на руски и украински иселеници кои живеат во Вилајојоса беше јасно кој стои зад убиството.

„Сите мислат дека службите го убиле“, вели Иван (31), кој го напуштил родниот град Херсон, Украина, на почетокот на војната. „Тие ги има насекаде.

Според годишниот извештај на Шпанија за заканите по националната безбедност, објавен овој месец, Русија ги обновила своите разузнавачки операции во земјата откако протерала 27 руски дипломати поради војната во Украина. Иако во мал број, според извештајот, руските шпиони продолжуваат да бараат начини да ја „дестабилизираат поддршката на Шпанија за НАТО“.

Во минатото, руските власти направија се што е можно за да се обидат да ги прикријат врските на Кремљ со различни атентати во Европа. Случајот на Кузминов е поинаков. Високи руски претставници зборуваа за неговата смрт со маскиран радост.

„Овој предавник и криминалец стана морален труп, во моментот кога го планираше тоа валкано и страшно злосторство“, изјави Сергеј Наришкини, директор на руската надворешна разузнавачка служба.

„Куче умира како куче“, рече Дмитриј А. Медведев, поранешен руски претседател, кој сега е заменик-претседател на Советот за безбедност на земјата.

За разлика од големата помпа што го придружуваше заминувањето на Кузминов, украинските власти главно молчат за убиството. Високите функционери се загрижени дека тоа може да ги одврати другите да го следат примерот на Кузминов.

„Кој после ова ќе соработува со нас? – изјави еден од високите украински функционери.

„Русија интензивно ќе шири пропаганда - тоа веќе го прави - дека ќе ги најдат сите предавници“, додаде тој. „Ова е тајна порака до сите граѓани на Русија, особено до воениот персонал, дека ќе ве најдеме доколку не предадете.

Подготви: Латра Гаши