ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Шест исчезнати

Инспекторите губат надеж за повеќе преживеани од уривањето на мостот во Балтимор

несреќа

несреќа

Фото: Асошиетед прес

Американските федерални истражители ја пронајдоа црната кутија од товарниот брод што во вторникот се урна на мостот Балтимор, соопштија американските власти во средата, додека тимовите за пребарување продолжуваат да трагаат по шесте исчезнати лица кои се наоѓале на мостот во моментот на несреќата.

Екипаж на автопат ќе ги пребарува и остатоците од мостот Френсис Скот Ки додека се обидуваат да утврдат како и зошто товарниот брод удрил во столбот на мостот долг 2,6 километри, објави Ројтерс. 

Истражувачите од Националниот одбор за безбедност на транспортот на САД го пронајдоа рекордерот на податоци откако се качија на бродот доцна во вторникот, рече претседателката на НТСБ, Џенифер Хоменди. Тие ќе интервјуираат со екипажот на бродот, најави таа.

Катастрофата ги принуди властите да го затворат пристаништето Балтимор, едно од најпрометните во САД.
Екипите за пребарување успеале живи да извлечат двајца од работниците од водата, од кои еден е хоспитализиран. 

Во меѓувреме, меѓу другите шестмина кои се претпоставува дека се водат за исчезнати има имигранти од Мексико, Гватемала и Ел Салвадор, соопшти Мексиканскиот конзулат во Вашингтон. 

Осумте работници беа дел од тимот за поправка на дупки на површината на патот кога бродот Дали под знаме на Сингапур удри во пристаништето додека го напушташе Балтимор за Шри Ланка.