KOHA.net

СВЕТОТ

Украинците ја плаќаат цената на неподготвеноста на Западот

Бидејќи западните земји не сакаат да го испратат толку потребното оружје и муниција во Украина, Русија забрзано напредува на истокот на земјата користејќи ја својата воздушна моќ и артилериска предност.

(Чувар) Руски воен авион го прелета Авдиивка, украински град кој овој месец го напуштија украинските сили. Тој е виден неколку пати над новата линија на источниот фронт. Потоа фрлил бомба, недалеку од местото каде што престојувала Марина Хаиворонска во селото Новоселивка Перша.

„Го видов авионот како лета. Беше 9:30 наутро. Бомбата падна на 500 метри од мене. Паднав на земја. Нозете уште ми се тресат“, призна Хаиворонска.

Од заземањето на Авдиивка, руските сили забрзано се движат напред. Тие на почетокот на неделава окупираа две населби кај Новоселивка, каде што градоначалник е Хаиворонска. Нивната тактика беше брутално ефикасна. Прво, борбени авиони ја бомбардираат областа. Потоа, руските борбени групи користејќи оклопни возила ги напаѓаат новите и ранливи украински позиции.

Две години по започнувањето на сеопфатната инвазија, Русија е блиску до постигнување на стратешката предност на исток. Ова се случува во село со многу полиња, висока трева и ридови во облик на пирамида. Украинските сили талкаат горе-долу по воените возила Хамви по правливите селски патишта. Но, тие немаат избор против руските авиони, кои патролираат заканувачки над нив на небото, оставајќи им бели ленти од чад.

И покрај тоа, украинските војници не се предадоа. Тие соборија 10 непријателски јуришни авиони за исто толку денови. Но, генерално им недостига противвоздушна одбрана што ќе им овозможи да ги гонат руските борбени авиони на пат до воените позиции над окупираниот град Доњецк. Украинците имаат малку артилерија, а од друга страна Русите имаат многу. Звукот на ракетите - како последователни громови - се слуша недалеку од линијата на украинскиот фронт.

Тешката бомба која падна на училишниот пат уништи двокатна приватна куќа. За чудо, семејството во неа - Алиона Мовчани и нејзините две деца - го преживеале овој напад. Селото било претходно погодено. Во 2023 година, ракета го израмни главниот плоштад, уништувајќи сè освен советски воен споменик, скулптура на ранет војник. Во овој напад загинаа две лица. Уште еден починал од срцев удар.

Зависност од помош

Локалните жители рекоа дека одлуките што се оспоруваат за тоа дали или не да се направат многу милји подалеку, во случај на блокирање на пакетот од 61 милијарда долари од републиканците на Соединетите Држави до Украина - се егзистенцијални за нив. Нивните домови и заедници се проголтани од руските напади.

„Паднавме на колена, молејќи ги САД и Велика Британија за помош“, рече Хаиворонска. „Јас сум од Авдиевка. Верував дека градот ќе успее да издржи. Изгубивме затоа што нашите луѓе немаа доволно авиони или муниција“.

Некои жители не сакаат да си заминат и покрај тоа што Русите се оддалечени 10 километри и се се поблиску и поблиску. Градоначалникот рече дека во селото престојуваат само 18 луѓе. Таму нема ниту струја, ниту гас. Селскиот дуќан неделава е затворен. Дискотеката, градинката и медицинскиот центар одамна беа затворени. Во соседното село Желане сè уште се засолнуваат околу 454 жители. Во вторникот беше доделена хуманитарна помош за селското училиште. Москва три пати ја бомбардираше зградата, уништувајќи дел од фасадата.

„Имам подготвена торба. Но, каде треба да одам?“ Се запраша 63-годишната Лиубов Хрихоривна. "Јас немам пари. Пензиите се мали. Ја сакам мојата земја и не сакам да заминам од тука“. Но, што мисли таа за рускиот претседател Владимир Путин, кој вети дека ќе ги „ослободи“ деловите од регионот на Доњецк кои не се под рускиот режим? „Путин започна со Доњецк во 2014. Сега сака се. Неговиот апетит за моќ порасна. Тој е наш непријател“, рече таа. Може ли Украина да победи во оваа војна? „Не знам“, одговори таа.

Хрихоривна собра плинска боца, соларна светилка и ќебе. Таа рече дека живеела во стан, кој им припаѓал на починатите родители на нејзиниот сопруг, откако ракета го погодила нејзиниот имот и ги уништила прозорците од куќата. „Би сакала да живеам за да ги видам моите внуци“, рече таа.

Од 30-те луѓе кои добија помош, еден рече дека ја поддржува Русија. „Верувам во мир“, рече Анатолиј Анатолиовичи, предвидувајќи дека „Русија ќе победи во оваа војна“.

Францускиот претседател Емануел Макрон оваа недела свика итен самит за поддршка на Украина, вознемирен од блокадата на пакетот помош во американскиот Конгрес. Учесниците се согласија дека треба да се направи повеќе за поддршка на Украина. Европската унија, сепак, не го исполни ветувањето да му даде на Киев еден милион артилериски куршуми. Испораката на оружје, тенкови, системи за противвоздушна одбрана и артилерија со долг дострел обично доаѓаше многу доцна и само по предупредувања.

Во меѓувреме, украинските трупи набрзина изградија нова утврдена линија дизајнирана да го спречи понатамошниот руски напредок. Се протега помеѓу селата Тоненке, Орливка и Бердичи. Има ровови и извори на вода. Но, тие нудат помала заштита од сега напуштените бункери во индустриската зона Авдиевка и големата фабрика таму. Тие им помогнаа на украинските борбени единици да се спротивстават на Русија и нејзините посредници цела деценија. Ќе функционира ли новата одбрана на Украина? „Јас сум оптимист“, рече Микола Коваленко, началник на воениот округ Очеретинск, кој ги опфаќа Новоселивка, Желане и други села западно од Авдиивка. „Верувам во нашите вооружени сили. Погледнете колку долго ја чуваа Авдиивка од руска окупација. Проблемот на наша страна е немањето оружје. Без воздушна моќ, Русија немаше да може да го освои градот. Авионите се ужасни за нашата армија“, објасни тој. „Нашите војници се херои. Не е лесно да се запре Русија и нејзините воени сили“.

Доказ за тоа можеше да се види во близина. Руска авионска бомба, тешка 500 килограми и позната како „ФАБ“, уништи продавница и бела куќа. Пожарите ги гореле зградите. Земјата беше жешка. Експлозијата го претвори овоштарникот во пустелија од поцрнети трупци. Една чајџилница лежеше надреално меѓу остатоците. Чашите беа стопени и карбонизирани. Експлозијата ги откорна ќерамидите, изложувајќи ја рамката со дрвена рамка.

Сликата
Саша Семилетов (лево), основач на организацијата „Корисни луѓе од Авдиевка“ и Валериј Евсиуков за време на испораката на помошта во Желане. Фото: Гардијан.

Во средата во 6:30 часот, Русија изврши уште еден воздушен напад. Повредена е 62-годишна жена, која се движела по улица. Повеќето куќи во центарот на Зелан се уништени. Во Новоселивка истиот ден, фрлена бомба создаде кратер широк 25 метри. Имаше повеќе воздушни напади во градот Покровск и Курахове, каде што украинските сили спречуваат нов руски притисок.

Властите побараа евакуација на сите деца од оваа област. Таму остануваат најмалку 1,500 возрасни Украинци. Повеќето од нив се старци. Волонтерите им носат залихи. Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (OCHA) донесе камион полн со кутии за итна медицинска помош. Плинските канистри ги донесе „Корисни луѓе од Авдиивка“, добротворна организација основана во 2022 година од Саша Семилетов и финансирана од организацијата „Разом“ со седиште во Њујорк.

Претходно, Семилетов вршеше редовни испораки до Авдиивка, која некогаш беше негов дом. Патувањето стана сè поопасно од октомври, кога Русите започнаа голема тенковска офанзива. Тие влегоа од три страни, заканувајќи се дека ќе го затворат единствениот пат што беше под контрола на Украина. Истиот месец, руски војник кој управувал со дрон го забележал комбето на Семилетов. Дронот го следел неговото возило, го фатил и со проектил отворил дупка на покривот на возилото.

„Имаше експлозија и потоа почувствувавме мирис на чад, но не застанавме. Кога стигнавме до градот, сфативме дека дронот не удрил. Тоа беше неверојатен момент. 'Што по ѓаволите? Сè уште сме живи“, признал тој. „Се насмевнавме на нашата добра среќа.

Дронот носел граната. Проектилот, за среќа, не ги погодил Семилетов и неговите сопатници. Во вторникот, тој отпатува за Желане со даеву Ланос во боја на маслинесто, минувајќи низ изложената земја, од каде на далечина се гледаа оџаците на фабриката Авдиивка. Се сеќава како ситуацијата во овој град се влошила. Русија прво ги означи административните структури, а потоа повеќекатните згради. Минатото лето до темел изгоре училиштето број 6 каде што делеле храна. Тој видел како воени авиони удираат во фабриката каде што работел како инженер.

„Можете да видите како се формираат црни облаци во форма на печурки. „Русија во рок од два месеци објави 1,200 бомби „ФАБ““, рече тој. „Ф-16-овите ветени од три европски земји можеа да направат разлика во овој град. Но, тие никогаш не дојдоа“.

Неуспех

Желан сега ја плаќа цената за колективната неподготвеност на Западот. Додека Берлин е збунет и Вашингтон се справува со внатрешните судири, Москва немилосрдно напредуваше. Нејзините фабрики произведуваат муниција дење и ноќе. Кремљ работи со тоталитарните сојузници. Доби проектили и балистички ракети од Пјонгјанг и беспилотни летала камикази од Техеран.

Во сенка чека и Доналд Трамп. Неговото враќање како претседател на САД може дополнително да го ослаби Киев и да го забрза губењето на украинската територија.

Украинските власти храбро се справуваат со неодамна додадените пречки. Хана Малиар, поранешен заменик министер за одбрана, изјави дека Русија се обидува да напредува во источниот сектор на Украина, од пет различни правци. Според неа, Русија досега постигнала само „локални победи“. Руските генерали дале наредби „осум пати“ за окупација на целиот регион Доњецк, цел што е невозможно да се постигне. „Несомнено ќе се обидат повторно“, рече таа. „Непријателот претрпе и големи загуби.

Во Желане, селаните рекоа дека ќе продолжат да веруваат во победата на Украина, иако овој резултат изгледа се поневозможен и далечен. Валериј Евсиуков, волонтер во „Корисни луѓе од Авдиивка“, призна дека руските напаѓачки групи брзо би можеле да окупираат повеќе села во регионот. Но, тој рече дека Русија ќе има проблеми да напредува во развиените урбани центри, како што се добро заштитените источни градови Краматорски и Славјански.

Во меѓувреме, тој има намера да не запре. „Нема смисла да плачеш. Не верувам во живот после смртта“, рече тој. „Саша Семилетови и јас правиме нешто корисно. Заедно имаме четири раце и две глави. Ќе направиме се што е можно да помогнеме“.

Превод: Латра Гаши