KOHA.net

СВЕТОТ

Лавров: САД имаат планови да ја нападнат Русија доколку Украина загуби

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во петокот изјави дека Русија нема планови да ги нападне земјите од НАТО доколку конфликтот во Украина се смета за успешен во полза на Русија, но додаде дека САД имаат планови да ја нападнат Русија доколку Украина се смета за „изгубена“.

„Од отворената и јасна изјава на господинот Остин, сè е сосема спротивно. Ние немаме такви планови и не можеме да ги имаме, но Американците ги имаат“, рече Лавров за време на интервјуто во Турција, каде што прими учество на Форумот. за дипломатија во Анталија, пренесе АП.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави на сослушувањето во Конгресот во четвртокот дека верува оти НАТО може да биде во „војна со Русија“ доколку „Украина падне“.

Остин присуствуваше на сослушувањето за да разговара за неодамнешното отсуство поради медицински проблеми. На почетокот на декември му беше дијагностициран рак на простата.

Лавров ја коментираше и изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон претходно оваа недела во која тој одби да отфрли можно распоредување на западни трупи во Украина.

„Фактот за желбата за воведување војници е веќе официјален, неофицијално тие се веќе таму“, рече Лавров.

Изјавата на Макрон за распоредување на војници во Украина предизвика реакција кај другите лидери.

Француските власти подоцна се обидоа да ја разјаснат изјавата на Макрон и да ја намалат реакцијата, инсистирајќи на потребата да се испрати јасен сигнал до Русија дека не може да победи во Украина.