ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Што кажа Путин, а што не кажа во своето обраќање до нацијата

Владимир Путин

Владимир Путин

Путин го одржа своето обраќање за состојбата на нацијата само две недели пред претседателските избори, на кои сигурно ќе победи. Тој ќе добие петти мандат како претседател и ќе го продолжи своето владеење како лидер со најдолг стаж од царската ера.

(REL) - Пред шест години, претседателот на Русија, Владимир Путин, застана пред заедничкиот собир на двата дома на Парламентот, заедно со десетици владини претставници и други владини претставници, и се пофали дека неговата земја развива голем број моќни ново оружје. , што беше предупредување за Западот.

На 29 февруари го направи истото.

Но, како и во 2018 година, Путин истражуваше во деталите за домашните неволји на Русија во поголемиот дел од својот двочасовен говор, зборувајќи за работи како минималната плата, даночните стапки и финансиската поддршка за мајките, како и инсталирањето на нови цевки за греење со гас.

Тој го одржа говорот за состојбата на нацијата само две недели пред претседателските избори, на кои сигурно ќе победи. Тој ќе добие петти мандат како претседател и ќе го продолжи своето владеење како лидер со најдолг стаж од царската ера.

Путин во својот говор не зборуваше многу за изборите. Ниту, пак, во неговиот говор доминираше инвазијата на Украина, која сега е трета година без крај. Од почетокот на инвазијата, околу 330.000 руски војници се убиени или ранети, според западните проценки, додека стотици илјади Руси ја напуштиле земјата, стравувајќи дека би можеле да бидат повикани да се борат во Украина.

Мст: „Тоа не е моја војна, тоа е наша војна“

Путин не зборуваше детално за војната против Украина. Но, тој напорно се обиде да го претстави како национален напор – заедничка кауза што ја обедини земјата.

„Одлучувачката улога во оваа праведна војна им припаѓа на нашите граѓани, на нашето единство и посветеност на нашата татковина и на нашата одговорност за нејзината судбина“, рече Путин.

И додека доказите покажуваат дека многу високи руски функционери не знаеле за инвазијата сè додека не започнала, а милиони Руси останале шокирани од одлуката, Путин увери дека „од почетокот имало јасна широка поддршка за специјалната воена операција“.

Тој ги пофали работниците кои „работат во три смени“, како и претприемачите, инженерите, волонтерите, добротворните организации, политичките партии и други за нивната „одговорна и неуморна работа за поддршка на интересите на Русија“.

Во обид да ја префрли вината на целото население, Путин ги игнорираше десетиците илјади луѓе кои ги откорнаа нивните животи и избегаа од земјата во првите недели од окупацијата што започна во февруари 2022 година, како и огромниот бран на имиграција што се случи кога Путин објави дека ќе има воена мобилизација во септември истата година.

Невладините медиуми, и локални и национални, беа принудени да ја напуштат земјата или ќе се соочат со затворање, вклучително и големите медиуми како Ехо Москва, ТВ Дожд и Новаја Газета.

Мст: Воена закана. НАЗАД

Како и во 2018 година, така и следната година, Путин го искористи говорот за да се пофали со новото оружје на Русија, испраќајќи заканувачки сигнали до НАТО и Западот.

Тој се пофали со хиперсонично оружје кое е во развој со години: балистичка ракета Кинжал, лансирана од воздух, како и Циркон или Циркон, хиперсонична крстосувачка ракета лансирана од море. Ракетата Кинжал е потврдена во војната во Украина, Циркони не.

Путин рече дека и двете веќе се користени во Украина.

Тој, исто така, се пофали со вооружените системи кои биле откриени во минатото – интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“, ласерското оружје „Пересвет“, како и две други оружја чиј развој, како што рече, е при крај: подводниот дрон на нуклеарен погон „Посејдон“ и крстосувачка ракета. нуклеарна централа позната како Буревестник.

Путин одговори на сугестиите на францускиот претседател Емануел Макрон за теоретската можност земјите-членки на НАТО да испратат војници во Украина за да помогнат во одбраната од руска инвазија.

Имаме и оружје со кое тие можат да погодат цели на нивната територија“, рече Путин. „Зарем тие не го разбираат тоа?

Западот мора „дефинитивно, на крајот, да разбере дека сето тоа ризикува да поттикне конфликт со употреба на нуклеарно оружје и на крајот уништување на цивилизацијата“, рече тој.

„Се сеќаваме на судбината на оние кои некогаш ги испраќаа своите контингенти на територијата на нашата земја“, рече Путин, мислејќи на минатите инвазии на Наполеон во 18 век и на Хитлер во 20 век.

„Но, последиците од можните интервенции ќе бидат многу потрагични“, рече тој.

Дали ова значи дека Русија е подготвена да ја нападне Европа или НАТО, нешто што некои земји од НАТО рекоа дека е зголемена можност во наредните години?

Засега одговорот е не. Но, заканата на Путин можеби имаше за цел да ги исплаши земјите на НАТО од можноста за испраќање сили на НАТО во Украина.

Путин, исто така, го критикуваше она што тој и многу елементи на руската безбедност и разузнавање го гледаат како најголем ривал и непријател на земјата: САД.

„Има сè повеќе неосновани обвинувања против Русија, на пример, дека наводно ставаме нуклеарно оружје во вселената. Ваквите алузии, кои не се ништо друго туку алузии, се трик за да не привлечат на разговори за нивните услови, кои се поволни само за САД“, рече Путин. „Зборовите на денешните американски власти за нивниот наводен интерес да разговараат со нас за прашања за стратешка стабилност се демагогија... тие само сакаат да им покажат на своите граѓани и на сите други дека сè уште владеат со светот.

Иако Путин во својот говор посвети време на војната против Украина и руската конфронтација со Западот, тој не се задржа на нив толку многу како во многу појавувања откако ја започна инвазијата.

Тој го посвети најголемиот дел од говорот на програмски прашања како на пример колку квадратни метри нови домови треба да се градат секоја година и колкав треба да биде просечниот животен век до 2030 година.

Тој опширно зборуваше и за предлозите поврзани со демографскиот пад, гасификацијата на урбаните средини, развојот на индустријата и земјоделството, подобрувањето на здравството и образованието.

Скоро 24 години како најважна политичка фигура во Русија, Путин ја усоврши уметноста на совладување на малите детали - прецизно или досадно, или и двете. Тоа е меѓу вештините што помогнаа да се запечати неговата континуирана популарност меѓу мнозинството руски електорат.

Овогодинешниот говор не беше исклучок, бидејќи тој најмногу го посвети на предлозите за внатрешна политика за кои рече дека ќе се борат против сиромаштијата, ќе ја подобрат ниската стапка на наталитет во земјата, ќе обезбедат поддршка за ветераните и ќе го подобрат пристапот до образование.

Откривајќи го шестгодишниот план за трошење и инвестиции, Путин детално зборуваше за проширување на линиите за природен гас до оддалечените делови на земјата. Тој, исто така, разговараше за промена на форматот на Државниот тест, тест кој се спроведува низ целата земја што го полагаат милиони средношколци пред да влезат на универзитетите.

Тој повика на зголемување на индустриското производство, зголемување на производството на високотехнолошки производи за 150 отсто и приоритет на развојот на домашните автомобили и фармацевтски производи.

Мст: Избори, кои избори?

Со наближувањето на изборите од 15 до 17 март, може да се очекува таков говор - кој беше емитуван низ целата земја на главните државни канали и опширно покриен од медиумите сојузници на Кремљ - да биде преполн со изборни плакати и предлози за лепливи белешки за да се обезбеди поддршка од неопределените гласачи.

Во Путинова Русија потребата за такво нешто е многу помала.

Изборната кампања беше спроведена без вообичаените активности, како што се изборни митинзи, телевизиски дебати, сечење ленти и посети на региони каде што се смета дека поддршката е помала.

Пред Путин да и се обрати на земјата, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, самиот рече дека неговиот говор може да се гледа „во голема мера како изборна програма“. Меѓутоа, Путин не повика на гласање, не ги пофали изборните работници, ниту пак демократскиот процес.

Како што рече, Кремљ и неговата моќна претседателска администрација – која е вклучена во дизајнот на целиот изборен процес – се чини дека сакаат да обезбедат дека одѕивот на руските гласачи е висок и дека одѕивот на гласачите е висок.

Весникот „Комерсант“ минатата година објави дека политичките советници во Кремљ имаат за цел излезност од 70 отсто, а победникот добива најмалку 75 отсто од гласовите. Портпаролот на Путин минатата година изјави дека тој ќе освои 90 отсто од гласовите.

Од таа причина, Путин најави некои многу популистички мерки: главната беше ветувањето дека ќе ја удвои месечната минимална плата до 2030 година на 385 долари. Со инфлација од околу 7.5 проценти во 2023 година, ова ќе се смета за јасен благодет за многу работници со средна плата, иако зголемувањето ќе биде постепено за повеќе од шест години.

Платата, која се користи за пресметување на сите видови субвенции и јавни давачки, веќе е зголемена за 18.5 отсто од почетокот на 2023 година.

Путин, исто така, се расправаше во одбрана на политичкиот систем на Русија, и покрај фактот што изборите во земјата не се слободни, фер, конкурентни или дури и транспарентни, според руските и западните набљудувачи.

„Политичкиот систем на Русија е еден од темелите на суверенитетот на земјата. Нема да дозволиме никој да се меша во нашите внатрешни работи“, рече Путин.