KOHA.net

СВЕТОТ

Првиот човек на НАТО заканата на Путин ја нарекува блеф

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, изјави дека заканата од „нуклеарна војна“ од страна на рускиот претседател Владимир Путин во моментов е само „психолошко заплашување“, пишува „Политико“.

Путин предупреди на „нуклеарна војна“ во четвртокот, откако францускиот претседател Емануел Макрон остана на својата порака дека Западот не треба да ја отфрли можноста за испраќање војници во Украина.

„Ова е навистина закана од конфликт со нуклеарно оружје“, рече Путин пред Руското Федерално собрание.

Но, функционерот на НАТО го окарактеризира предупредувањето на Путин како „дискурс насочен кон психолошко заплашување, а не кон вистински цели“, во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“.

„Не гледаме никаква непосредна закана од Русија во врска со употребата на ова оружје. Но, овие изјави сами по себе се многу опасни, бидејќи ја уништуваат довербата. Русија ги знае последиците од преземањето на овој чекор“, додаде тој.

Џоана, исто така, рече дека НАТО „мора да продолжи да ја поддржува Украина и да избегне ескалација со Русија“.

Во врска со предлогот на Макрон, тој рече дека НАТО ги почитува идеите на сојузниците, но нема намера или планира да испрати војници во Украина.

Џоана се надева дека алијансата ќе остане силна дури и ако поранешниот претседател Доналд Трамп победи на претседателските избори во Соединетите Американски Држави овој ноември.

„И републиканците и демократите ја разбираат конкуренцијата со Кина, Русија, Иран и Северна Кореја. На САД ќе им требаат сојузници во Европа и остатокот од светот“, рече Џоана.