KOHA.net

СВЕТОТ

Најмалку 43 загинати во пожар во зграда во Бангладеш

Најмалку 43 лица загинаа откако избувна пожар во висока зграда во Дака, Бангладеш, објави во четвртокот Би-Би-Си.

Како што беше најавено, пожарот избувнал во ресторан и се проширил низ зградата заробувајќи десетици луѓе.

Министерката за здравство на Бангладеш, Саманта Лал Сен изјави дека покрај жртвите, се повредени уште десетици луѓе.

Властите соопштија дека пожарот е локализиран, но не се знае што го предизвикало.