KOHA.net

СВЕТОТ

Веб-страницата на Владата на Украина е погодена од сајбер напад

На официјалната веб-страница на Владата на Украина е пријавено сајбер напад во вечерните часови во средата, објави „Скај њуз“.

Преку соопштение на Телеграм, Парламентот на Украина соопшти дека како резултат на хакирањето, врската до каналот Телеграм довела до лажна страница.

Без да даде многу детали за хакирањето, украинскиот парламент објави дека страницата е обновена по неколку часа.

Од почетокот на војната во Украина има многу сајбер напади.

Во декември минатата година, група руски хакери ја презедоа одговорноста за сајбер напад против главниот телефонски оператор во Украина, Киевстар.