ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Едно лице загина, а две исчезнаа додека го минуваа Ла Манш

Се верува дека едно лице загинало, а две други се водат како исчезнати откако мал брод со мигранти налетал на тешкотии во Ла Манш.

Според француските поморски власти, на бродот имало 50 мигранти. Тие им кажале на спасувачите дека тројца мигранти паднале од чамецот.

Едно лице е извлечено од водата, но не преживеало. Други двајца не беа пронајдени.

Два француски брода и еден хеликоптер ја започнаа потрагата, објави Би-Би-Си. 

Според француските власти, двете лица пријавени за исчезнати се претпоставува дека се мртви.