KOHA.net

СВЕТОТ

Болсонаро ги негира обвинувањата против него

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро тврди дека е жртва на политички прогон откако ја напушти функцијата пред нешто повеќе од една година.

Тој им кажа на десетици илјади приврзаници во Сао Паоло дека обвинувањата за државен удар против него се „лага“.

Тој, исто така, повика на амнестија за стотици негови поддржувачи осудени за напади на јавни згради.

Полицијата истражува дали Болсонаро поттикнал неуспешен пуч по поразот на изборите во 2022 година.

Обраќајќи се на неделниот митинг во најголемиот град во Бразил, 68-годишниот поранешен претседател ги отфрли обвинувањата против него како политички мотивирани.

Тој рече дека е време да се заборави минатото и да се остави Бразил да оди напред.

Тој го искористи својот говор да зборува и за претстојните претседателски избори во 2026 година.

На Болсонаро му е забрането да се кандидира за претседател на осум години поради поткопување на изборниот систем на Бразил и тврдење дека последните избори биле наместени, и покрај тоа што нема докази за изборна измама.