ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

По напуштањето на татковината, Украинците се соочуваат со неизвесна иднина

Украинците имаат четири пати поголема веројатност да станат бездомници од другите семејства во Британија, покажува студијата на Црвениот крст. И повеќе од 200 Украинци, кои живеат таму, се загрижени дали ќе им биде дозволено да останат таму долго време. Тоа е проблем низ Европа, САД и Канада, каде што се засолниле повеќе од 6 милиони украински бегалци

(Ројтерс) - Кога пристигна во Англија пред речиси две години, Мила Панченко мислеше дека нејзиното долго патување од разурнатиот украински град Мариупол е завршено и дека сега може да биде мирна.

Но, откако четири пати се преселила од тогаш, 55-годишната Украинка се прогласила за бездомничка, а нејзината иднина е неизвесна. Таа нема каде да се сврти. Станбениот блок во градот кој сега е окупиран од Русите беше бомбардиран, а потоа се урна.

Во нејзината соба во привременото сместување за бездомници управувано од добротворната организација ИМКА во Хетфилд, град во близина на Лондон, Панченко рече дека е на милост и немилост на британската влада.

„Во секој момент можат да ми кажат дека војната е завршена, збогум! Каде да одам тогаш?“, рече таа.

Панченко не е единствениот. Украинците имаат четири пати поголема веројатност да станат бездомници од другите семејства во Британија, покажува студијата на Црвениот крст. И повеќе од 200 илјади Украинци, кои живеат во Обединетото Кралство, се загрижени дали ќе им биде дозволено да останат таму долго време.

Тоа е проблем низ Европа, САД и Канада, каде што се засолниле повеќе од 6 милиони бегалци, две години откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари 2022 година.

Има длабоко сочувство за Украинците, покажуваат анкетите, но без знаци за крај на војната, владите кои обезбедија краткорочна помош сега се соочуваат со поголеми проблеми отколку што очекуваа и се борат да ги контролираат трошоците.

Во последниве денови, Британија го преполови должината на престојот за новодојдените до 18 месеци и стави крај на шемата што им дозволуваше на Украинците да им се придружат на членовите на семејството во Британија, велејќи дека тоа ја поедноставува одредбата.

Тој, исто така, го намали делот од финансирањето за поддршка на бегалците за локалните совети, слично на намалувањата што ги разгледува Ирска и веќе ги направија некои источноевропски земји.

Претходно овој месец, Полска, која е домаќин на речиси 1 милион украински бегалци, им ја продолжи социјалната помош, но само до јуни, што е отстапување од насоките на ЕУ дека членките мора да продолжат со поддршка до март 2025 година. Полска рече дека е можно да се намалат плаќањата во иднината.

Некои администрации, исто така, се под влијание на желбите на владата во Киев, која сака украинските бегалци на крајот да се вратат во својата татковина за да помогнат во нејзината изградба.

И покрај тоа што минатата недела нудеше продолжување на визата за 18 месеци за украинските бегалци во земјата, британското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ја поддржува „надежта на украинската влада дека нејзините граѓани на крајот ќе бидат вратени“.

Сликата

Недостаток на домување

Но, Панченко нема дом во кој да се врати во Мариупол. Таа сака да направи живот во Хетфилд.

„Прво, сакам да и се заблагодарам на оваа земја“, рече Панченко од нејзината соба, каде што виси слика на Киев.

Ние „сакаме да бидеме корисни овде“, рече таа за Украинците како неа, чии домови се уништени или се под руска окупација.

Откако беше преземена од Русија за време на опсадата на Мариупол, таа избега и стигна во Англија, по краток престој во Италија. Тој беше сместен во локално семејство кое доброволно се пријавило да засолни украински бегалец, во рамките на програмата наречена „Домови за Украина“.

Со земање на колеџ курс во Англија и волонтирање во областа, таа се чувствуваше понезависна. Не можејќи да најде дом и откако одреден период остана со општеството, Панченко се регистрираше како бездомник.

Таа беше однесена во хоспис пред да се пресели во домот на ИМКА во Хетфилд.

Во областа Велвин во Хетфилд, 19 украински семејства и девет украински поединци се пријавиле за поддршка на бездомниците, според владините податоци на 31 јануари.

Владата плаќа за секое пристигнување на Украинците, дизајнирани да им помогнат на советите да ги интегрираат бегалците три години. Од 1 јануари 2023 година, плаќањата беа намалени од 10.500 фунти на 5900 фунти. Слична шема за Авганистанците нуди повеќе од 20.000 фунти.

Со оглед на тоа што локалните совети мораат да обезбедат подолгорочна поддршка отколку што мислеа, притисокот од повеќе шеми за азил и недостигот на станови предизвикуваат повеќе Украинци да се регистрираат како бездомници, рече Роџер Гоф, советник за бегалци и миграција во Здружението на локалната самоуправа.

„Договорите за финансирање на советите за поддршка на новодојдените мора итно да се преиспитаат“, рече Гуги.

Како одговор, владин претставник рече дека одвоила 109 милиони фунти оваа година за помош на бездомниците Украинци, додавајќи дека на „мнозинството Украинци“ не им е потребна таква поддршка.

Владата ќе обезбеди дополнителни 1,2 милијарди фунти до 2026 година за да им помогне на советите да изградат или купат домови за украинските и авганистанските бегалци, соопшти британското Министерство за домување.

Британија, исто така, ги зголеми исплатите на домаќините во рамките на Homes for Ukraine на 500 фунти месечно од 350 фунти за помош со трошоците за живот, соопштија од одделот.

Поранешниот министер за бегалци Ричард Харингтон изјави дека ја создал програмата „Домови за Украина“ откако поранешниот премиер Борис Џонсон му ветил на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека може да прифати „голем број бегалци“.

„Ги повикуваме“ доброволците за сместување бегалци, рече Харингтон. „И одговорија 210.000 луѓе.

По првичниот ентузијазам, владин функционер рече дека „значително е намален бројот на луѓе кои се пријавиле како волонтери“.

Во истражувањето објавено во октомври од страна на британската канцеларија за национална статистика, две третини од сопствениците изјавија дека зголемените животни трошоци влијаат на нивната способност да обезбедат поддршка. Повеќе од половина имаат намера да обезбедат домување за 18 месеци или повеќе.

Изгледите не се сигурни ниту во другите европски земји.

Во Германија, шефот на регионалната владина асоцијација повика идните пристигнувања од Украина да ги добиваат истите бенефиции како и другите баратели на азил во земјата, наместо да им се даваат дарежливи бенефиции за невработеност - барање досега на кое владата се спротивстави.

По повеќекратните апликации, Шкотска ја паузираше таканаречената шема за супер-поддршка за Украинците од 2022 година, која им овозможи да ја изберат владата како спонзор на виза, заобиколувајќи ја потребата да најдат приватен дом домаќин.

Портпаролот на шкотската влада изјави дека Шкотска ќе потроши 40 милиони фунти во 2024/25 година за украинската програма за преселување, што е помалку од 100 милиони фунти во 2023/24 година, и дека Шкотска сака да „постигне нови рути за населување“.

Сликата

Заборавено

На 17 февруари, Британија соопшти дека ќе им одобри 18-месечно продолжување на луѓето чии 3-годишни визи ќе истечат следната година.

Апликацијата за продолжување на визата може да се направи само три месеци пред истекот на сегашната виза, која се уште не нуди престој во Британија, изјави Володимир Холовачови, кој ја напушти Украина пред воената мобилизација.

Тој рече дека недостатокот на безбедност на престој доведе до проблеми со работодавците и сопствениците кои бараат сигурност на правниот статус на бегалците.

„Нејасно е како во иднина ќе го докажуваме „правото на работа“, „правото на изнајмување станови““, вели Холовачови (31), кој работи во маркетинг. „Без овие, ние сме на милост и немилост на станоиздавачите и работодавците.

За Панченко, привремените мерки не го отстрануваат стравот од депортација.

Поранешниот менаџер на фабриката и локален политичар изјави дека нејзиниот живот би бил поинаков доколку ѝ се понуди пат до статус на жителство, да може да придонесе за пензија и право на живот, работа или студирање.

„Цело време сум вознемирена“, рече таа. „Немам каде да се вратам. Би го земала куферот, би заминала од Англија, каде можам да бидам корисен и каде би одела?“, додала таа.

Подготви: Латра Гаши