ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Западните лидери одат во Киев во знак на солидарност

Тројца премиери - италијанската Џорџија Мелони, канадскиот Џастин Трудо и белгискиот Александар Де Кро, како и Урсула фон дер Лајен, претседателката на Европската комисија, во саботата отидоа во главниот град на Украина, Киев.

Четворицата западни лидери патуваа заедно со воз во текот на ноќта од Полска во знак на солидарност за Украина, соопшти италијанската влада.

Посетата доаѓа две години по целосната инвазија на Русија на Украина.

Во меѓувреме, лидерите на моќните европски држави, на втората годишнина од руската инвазија, гарантираа континуирана поддршка за Украина.