KOHA.net

СВЕТОТ

Клучни моменти од војната во Украина

Пред две години светот виде руски тенкови како се тркалаат низ предградијата на Киев и ракети како летаат во главниот град на Украина. Спротивно на првичните предвидувања, Киев никогаш не падна, но земјата и понатаму е вовлечена во војна. Линијата на фронтот лежи во југоисточниот регион на државата. Спорните области главно се фокусирани на Донбас и пристанишните градови околу Црното Море.

Подолу е историјата на Украина од прогласувањето на нејзината независност

1 декември 1991 година: Украина прогласи независност

По распадот на Советскиот Сојуз, Украина гласаше за независност, со силна поддршка од народот.

5 декември 1994 година: Меморандум од Будимпешта

Будимпештанскиот меморандум за гаранција за безбедност беше потпишан во 1994 година, по договорот на Украина за пренос на нуклеарно оружје на Руската Федерација. Документот, потпишан од САД, Велика Британија и Русија, го признава суверенитетот на Украина и нејзините права врз територијата.

Ноември - декември 2004 година: Портокаловата револуција

Претседателските избори меѓу Виктор Јушченко и Виктор Јанукович, поддржани од Русија, создадоа контроверзии. Јушченко беше отруен пред изборите, а победата му беше дадена на Јанукович, што се сметаше за измама. Украинците излегоа на протест облечени во портокалова, која беше бојата на кампањата на Јушченко. Повторното гласање во декември резултираше со победа на Јушченко.

3 април 2008 година: Русија се противи на членството на Украина во НАТО

Во април 2008 година, на Самитот на НАТО започна дебатата за Акциониот план за членство (МАП) на Украина. Рускиот претседател Владимир Путин се спротивстави на членството, велејќи му на поранешниот американски претседател Џорџ Буш дека „Украина не е вистинска држава“. НАТО не го даде патоказот за Украина.

Ноември 2013 – февруари 2014 година: Ненадејни промени во владата

Откако вети дека ќе работи на односите со Европската унија, поранешниот претседател Јанукович, кој победи на изборите во 2010 година, ја промени политичката насока кон Русија, што предизвика протести против владината корупција низ целата земја, фокусирани на плоштадот Мајдан во Киев. Во протестот загинаа 150 луѓе. Јанукович побегна во Русија. Новото раководство вети европска ориентација.

Февруари 2014 – март 2014 година: Русија го анектира Крим

Руските трупи ги анектираа главните точки на полуостровот Крим. Ова предизвика национален бес и осуда од ОН и ЕУ.

21 април 2019 година: Зеленски е избран за претседател на Украина

Володимир Зеленски, поранешен комичар, го победи кандидатот Петро Порошенко и стана претседател. Партијата на Зеленскијт, исто така, освои мнозинство места во парламентот. Неговата кампања вети дека ќе ја запре војната со сепаратистите поддржани од Русија и ќе ја отстрани корупцијата од украинската влада.

Декември 2021 година: Путин бара гаранции

На почетокот на 2021 година, Зеленски ги презеде проруските олигарси, вклучително и Виктор Медведчук, близок пријател на Путин. Како резултат на тоа, Путин испрати голем број војници на границата во близина на Украина во декември и постави барања до НАТО и САД. Едно од барањата беше Украина да не влезе во НАТО. Тоа беше отфрлено од администрацијата на Бајден.

21 февруари 2022 година: Русија ги призна Луганск и Доњецк како држави

Во 2014 година, регионите Доњецк и Луганск се оддалечија од Украина. Тие беа предводени од оние кои се сметаа за терористи поддржани од Русија. Путин ги призна како независни држави и испрати војници „да го зачуваат мирот“.

24 февруари 2022 година: Русија започнува целосна инвазија на Украина

Руската окупација започна на источната територија на Украина, Донбас. Зеленски воведе воена состојба и официјално ги прекина дипломатските односи со Русија. Постапките на Путин беа осудени низ светот и во Русија.

11 септември 2022 година: Украина враќа територии

Неколку месеци по влегувањето на Русија, украинските сили ја потиснаа, враќајќи околу 2500 квадратни километри територија, што го налути Путин. Поради тоа, руските сили ја нападнаа украинската инфраструктура, оставајќи многу луѓе без струја и вода.

21 септември 2022 година: Путин ги поканува резервистите

Путин во својот говор најави дека ќе мобилизира дополнителни 300 војници за да ја врати изгубената територија. Одлуката беше контроверзна, со извештаи дека биле регрутирани постари мажи. Како резултат на тоа, многу млади Руси ја напуштија земјата, многу од нив никогаш не се вратија.

5 октомври 2022 година: Русија анектира четири украински региони

Путин ја потпиша одлуката за анексија на четири региони на Украина - Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје. Како одговор, САД и нивните сојузници воведоа финансиски санкции за повеќе од 1,000 руски луѓе и компании.

8 октомври 2022 година: Експлодира мостот на Крим

Рускиот мост кон Крим беше уништен од експлозија во октомври. Русија го нарече „терористички напад“ и го обвини шефот на военото разузнавање на Украина. Русија подоцна возврати со напад на Украина со проектили и беспилотни летала, гаѓајќи ги цивилните области.

21 декември 2022 година: Зеленски ја посети Белата куќа

Украина го изненади американскиот претседател Џо Бајден со посетата во декември 2022 година. Администрацијата на Бајден штотуку објави воена помош од две милијарди долари за Украина, вклучувајќи ракетни системи, балистички ракети и авиони за развој на украинската воздушна одбрана.

25 јануари 2023 година: Германија и САД донираат тенкови на Украина

Една година по војната, САД и Германија објавија дека ќе донираат тенкови за да и помогнат на Украина да се брани од руските сили. Тоа беше голем чекор, особено за Германија, која дотогаш се двоумеше да понуди тенкови на Украина.

Февруари 2023 година: Русија планира нова офанзива

Западните власти во февруари 2023 година изјавија дека Русија подготвува нова офанзива во Украина. Експертите од Институтот „Студија на војната“ ја наведоа обуката и мобилизацијата на илјадници руски војници и забрзувањето на темпото на операциите на Москва во Западен Луганск.

20 февруари 2023 година: Ненадејна посета на Бајден на Киев

Џо Бајден отпатува во Украина, шокантен потег неколку дена пред првата годишнина од почетокот на руската инвазија. Бајден помина со часови во Киев, рамо до рамо со Зеленски. Бајден најави дополнителни 500 милиони долари помош за Украина за да се одбрани од Русија.

23 јуни 2023 година: „Вагнери“ бунтовници

Стотици руски платеници на групата „Вагнер“, паравоена организација, се мобилизираа далеку од борбените позиции во Украина и почнаа да маршираат кон Москва во обид за државен удар. Ова предизвика паника во Русија како најголем предизвик за претседателот Путин. Водачот на групата, Евгениј Пригожин, го критикуваше раководството на руската војска и ги повика членовите на вооружените сили да се приклучат на неговата кауза. Путин ги предупреди војниците „да не прават фатална грешка“.

24 јуни 2023 година: Завршува обидот за државен удар на Вагнер

Групата „Вагнер“ го прекина маршот кон Москва еден ден по почетокот на ова движење. Пригожин изјавил дека групата ја постигнала својата цел да го привлече вниманието на Кремљ и дека се враќа во првите редови. Два месеци подоцна, Пригожин бил пријавен убиен во сомнителна авионска несреќа.

8 февруари 2024 година: Зеленски го менува генералот

Во услови на недостиг од муниција и персонал, Зеленски на 8 февруари 2024 година го замени генерал-мајор Валериј Залужни бидејќи „неопходна беше промена во пристапот и стратегијата“ во војната против Русија.

13 февруари 2024 година: Неизвесна е дополнителна американска помош

Дополнителната помош за Украина е блокирана во американскиот Конгрес откако републиканците го изразија своето противење за финансиска поддршка. Бајден предупреди дека отфрлањето на пакетот помош е предавање на Путин и дека запирањето на американската помош ќе им наштети на изгледите за победа во војната.