KOHA.net

СВЕТОТ

Украина вели дека Русија користела севернокорејски ракети во повеќе напади

Службата за безбедност на Украина (СБУ) тврди дека има докази дека Русија користела ракети со долг дострел од Северна Кореја во некои од нејзините смртоносни напади во Украина.

Агенцијата соопшти дека нејзината истрага открила дека муницијата била „балистички ракети Хвасонг-11 (КН-23/24) произведени во Демократска Народна Република Кореја, објави Си-Ен-Ен.

Во објава на Телеграма, службата соопшти дека руските трупи истрелале повеќе од 20 од муницијата во Украина и се верува дека се воспоставуваат логистички патишта за да се олесни нивното снабдување меѓу Северна Кореја и Русија.

Севернокорејските проектили убиле најмалку 24 цивили, а повредени се повеќе од 100 луѓе, според службата.

„Еден од првите случаи на употреба на севернокорејски балистички ракети од страна на агресорот е забележан на 30 декември 2023 година за време на нападот на Запорожје“, соопшти СБУ.

Севернокорејски балистички ракети биле користени и во нападите на Харков, како и на пет села од фронтот во регионот на Доњецк, според SBU.