ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Велика Британија фрла помош во Газа за прв пат од почетокот на војната

Велика Британија ја префрли Газа со авион за прв пат по избувнувањето на војната, по договорот со Јордан.

Четири тони залихи, вклучувајќи лекови, храна и гориво, беа фрлени од јордански воен авион во средата, јавува Би-Би-Си.

Пакети опремени со падобран беа фрлени во болницата Тал Ал-Хава, во северниот дел на Газа.

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон рече дека помошта може да спаси животи и да ја одржи болницата во функција.

Досега, Британија испраќаше помош за Газа само по копно и море, но северниот дел на Газа е невозможно да се стигне по речиси пет месеци борби таму.

Светската програма за храна ги прекина испораките таму откако нејзините тимови претрпеа „хаос и насилство“, соопштија организаторите.

Се проценува дека околу 300,000 Палестинци остануваат во северниот дел на Газа, со малку залихи на храна и вода, додека Обединетите нации со месеци предупредуваат на растечки глад таму.