KOHA.net

СВЕТОТ

Велика Британија ги санкционира водачите на затворот во кој почина Навални

Велика Британија го замрзна имотот на шестмина лидери на арктичкиот затвор во кој во петокот почина опозицискиот лидер Алексеј Навални, пишува Би-Би-Си.

На санкционираните лица, исто така, им е забрането да патуваат во Британија.

Западните лидери велат дека руските власти, вклучително и претседателот Путин, се виновни за смртта на Навални.

Но, тоа беше демантирано од Кремљ.

Руските власти одбија да му го дадат телото на Навални на семејството. Тие дадоа малку и контрадикторни информации за неговата смрт.

Британската влада исто така побара телото на Навални веднаш да биде пуштено на неговото семејство и да се спроведе целосна и транспарентна истрага.

Апелот од Британија ги повторува сличните повици на мајката на Навални, која беше снимена во вторникот пред затворот каде што почина како вели дека пет дена се обидувала да го види телото на нејзиниот син, но не ни знаела каде е.