KOHA.net

СВЕТОТ

Се појавуваат сомнежи за „убиството“ на Навални

Рускиот дисидент Алексеј Навални можеби е убиен од срцев удар, техника што некогаш ја учеле оперативците на руската тајна служба - КГБ. Пред тоа, се вели дека Навални бил изложен на студено време неколку часа.

изјави Владимир Осечкин, основачот на групата за човекови права „Гулагу“. Тајмс дека модринките пронајдени на телото на Навални наликуваат на техниката „еден удар“ што се користи за убиство. Осечкин се повикува на извор кој работи во арктичкиот затвор каде Навални почина во петокот.

„Пред неговата смрт, Навални беше принуден да помине повеќе од два и пол часа надвор, во изолација, каде температурите беа и до -27 °C“, рече Осечкин.

Затворениците на Арктикот обично се надвор не повеќе од еден час. Многу од нив поминуваат помалку време надвор кога има екстремни временски услови.

„Мислам дека прво му го уништиле телото така што го држеле долго време на студ и му ја успориле циркулацијата на крвта на минимум. И тогаш стана многу лесно да се убие за неколку секунди, бидејќи оперативците се искусни во овие работи. Ова е стариот метод на специјалните единици на КГБ. Тие обучуваа оперативци да убијат човек со еден удар во срцето, во центарот на телото. Тоа беше бренд на КГБ“, рече Осечкин.

Осечкин рече дека поранешните затвореници во регионот на Арктикот претходно пријавиле дека некои затвореници биле убиени од стражарите на овој начин.

Информациите што руските власти досега ги дадоа за смртта на Навални се оскудни и контрадикторни. Русија сè уште го држи неговото тело.

Управата на окружниот затвор Јамало-Ненецки, каде што Навални ја отслужи казната, во петокот објави дека рускиот опозициски лидер починал.

Федералната затворска служба на автономниот регион Јамало-Ненец рече дека Навални „се чувствувал лошо“ по петочната прошетка и „речиси веднаш изгубил свест“. Во соопштението велат дека 47-годишникот не можел да се спаси ниту по интервенцијата на лекарите.

Малку подоцна, државно контролираниот канал Телеграм тврдеше дека причина за смртта е згрутчување на крвта.

Следниот ден, на мајката на Навални и на неговиот адвокат им била врачена потврда за смрт во која се наведува дека тој починал од „синдром на ненадејна смрт“.