KOHA.net

СВЕТОТ

Сиднеј го собори годишниот рекорд на врнежи

Остануваат 86 дена до 2022 година, најголемиот град во Австралија, Сиднеј, го собори својот годишен рекорд на врнежи.

Во градот има повеќе од 2200 милиметри дожд од јануари, соопшти австралиската метеоролошка агенција.

Широките поплави низ Австралија, предизвикани од временските услови во Ла Нина, веќе убиле повеќе од 20 луѓе оваа година, пишува Би-Би-Си во четвртокот.

Луѓето во Сиднеј се предупредени на непосредни ризици од поплави и да се подготват за уште едно влажно лето.

„Видовме многу дожд во Сиднеј денес, но само ќе се влоши“, рече министерот за итни случаи на Нов Јужен Велс, Стеф Кук во четвртокот.

Претходниот рекорд на врнежи во Сиднеј од 2.194 мм беше поставен во 1950 година.

Во наредните денови се предвидуваат нови врнежи од дожд и невреме, но акумулациите се полни, браните се полни, а реките се веќе надојдени, соопшти Бирото за метеорологија.

Ова значи дека многу области се подготвуваат за поројни поплави.

„Нашата порака до заедницата во наредните денови е да почнеме да се подготвуваме“, рече прогнозерката Габриел Вудхаус. „[Оваа поплава] изгледа дека ќе биде позначајна од она што го видовме во последните 12 месеци.