KOHA.net

кошарка

Кошаркарите на Косово претрпеа пораз од Малта

Косово

кошарка на Косово во вторникот вечерта го одигра првиот натпревар на Европското првенство за мали држави. Првенството се одржува во Приштина, а Косово загуби од Малта со резултат 72:65.

Аулона Мухадри беше најдобра кај Косово со осум поени и 12 скока. Арбноре Пикуку постигна 16 поени и осум скока.

Косово настапи без натурализираната Американка Адриен Годболд и тоа беше забележано на натпреварот.

Во среда вечер Косово игра против Кипар, додека во четврток против Грузија.