ФИФА Евро 2024 KOHA.net

кошарка

Или победи во Сухарека, шампионот се решава в четврток во „Минатори“

Kb STAR

Златниот орел Јли победи во неделата во Сухарека и израмни на 2:2 во финалната плејоф серија во косовската Суперлига во кошарка.

Јли ја совлада Трепча со резултат 75:71. Натпреварот беше многу силен и многу драматичен. И на крајот славеа мештаните.

Косовскиот шампион во кошарка е закажан за в четврток на „Минатори“ во Митровица, во петтиот и решавачки натпревар. Натпреварот в четврток започнува во 19 часот.

Трепча покажа повеќе во првото полувреме и на долга пауза замина со водство од четири поени, 33:29. Првата четвртина заврши 15:13 за Митровица, додека втората 18:16.

Големото враќање се случи во третата четвртина, која ја доби Јли со 20:13. Сепак, разликата по третата четвртина беше само три поени, 49:46.

Во четвртата четвртина Сухаречани ги делеше и до 12 поени, 64:52 и 66:54. Трепча успеа да се доближи, но без да ја загрози победата на Златниот орел Илит, кој имаше проблеми со личните грешки на играчите. На крајот разликата беше само четири поени, 75:71.

Алонзо Верге Јуниор повторно беше енигма за тимот на Трепча. Брзиот играч го заврши натпреварот со 27 поени, шест скока и седум асистенции. Најдобра статистика кај Или имаше Џејлен Несбит, кој натпреварот го заврши со 15 поени и девет скока. Нејт Грајмс придонесе со 11 поени и шест скока.

Ваљон Буњаку даде драгоцен придонес, особено во последните минути. Натпреварот го заврши со шест поени и четири скока, но многу помогна во одбраната и во организацијата на нападите.

Кај Трепча повторно најдобар беше Кевин Кејперс со 17 поени, пет скока и шест асистенции. Дардан Капити имаше 10 поени и 11 скока, додека Дарнел Еџ го заврши натпреварот со 15 поени, шест скока и четири асистенции. Но недостасуваше најголемиот придонес на другите и со тоа само петтиот натпревар ќе го одреди шампионот.

Трепча во четврток во својот дом ќе има жестока поддршка од навивачите. Митровица е во потрага по својата петта титула. Четвртата титула ја освоија пред точно 12 години. Во меѓувреме, Ylli е во потрага по третата титула. Тој ги освои првите две титули во 2021 и 2022 година. Салата во Сухарека во неделата беше преполна со гледачи. Поддршката за Јли, но и за Трепча беше голема. Забавата на крајот сепак им припадна на оние кои беа мнозинство, фановите на Ylli.


Трепча во водство по првото полувреме

Трепча води со четири разлика по првото полувреме од мечот против Златниот орел Јлит во Сухарека. 

По 20 минути игра резултатот е 33:29 во корист на митровичани.

Салата „13 Јуни“ е преполна со гледачи за четвртиот натпревар од финалната плејоф серија во косовската Суперлига во кошарка.

Со победа Трепча е прогласена за шампион. Првата четвртина Митровица ја доби со резултат 15:13, а втората четвртина со резултат 18:16.