ФИФА Евро 2024 KOHA.net

кошарка

НБА, Далас Маверикс во финалето на Западната конференција

Лука Дончиќ

Фото: Асошиетед прес

Лука Дончиќ постигна трипл-дабл од 29 поени, 10 скока и 10 асистенции, додека Далас Маверикс во саботата вечерта победија на домашен терен против Оклахома Сити Тандер со резултат 117:116, со што обезбедија премин во финалето на Западната конференција. е. 
Далас успеа да се врати од негатива од 17 поени во третата четвртина и да победи. 

Далас со победа од 4:2 ја затвори полуфиналната серија. 

Кајри Ирвинг и Дерик Џонс Џуниор. придонесоа со по 22 поени. Кај Оклахома, која беше прва носителка, најефикасен беше Шаи Гилгеус-Александер со 36 поени. 

Далас е домаќин на победникот од полуфиналната серија помеѓу Минесота Тимбервулфс и Денвер Нагетс во финалето на Западната конференција. Резултатот во таа серија е 3:3.