KOHA.net

кошарка

Пејсерси ги победија Никс, решавачки натпревар седум

Индијана Пејсерс

Паскал Сијакам постигна 25 поени во победата на Индијана Пејсерс над Њујорк Никс 116:103.

Со оваа победа, плејоф полуфиналната серија во Источната конференција сега е изедначена на 3:3.

Мајлс Тарнер придонесе со 17 поени и осум скока за Пејсерси во оваа победа, додека Тајрис Халибартон, Ендрју Њумбхард и Ти Џеј Меконел завршија со по 15 поени.

Сите натпревари од оваа серија ги добија локалните екипи.

Седмиот натпревар ќе се одигра во недела во Њујорк.

За тимот на Никс најистакнат беше Џејлен Брунсон со 31 поен, но овој тим не беше доволен ниту со 20-те поени на Мајлс Мекбриџ, 17 на Донте ДиВинченцо и 12 на Прешис Ачиува.

Победникот од овој натпревар ќе се соочи со Бостон Селтикс во финалето на Источната конференција што започнува во среда.