ФИФА Евро 2024 KOHA.net

кошарка

Трепча го добива првото полуфинале со Приштина

КБ Трепча

Трепча ја продолжи доминацијата над Сигал Приштина. Во неделата вечерта во преполната сала во Митровица, Трепча ја совлада Приштина во првиот полуфинален натпревар од плеј-офот во кошаркарската Суперлига на Косово.

„Џехетар“ победи со резултат 87:81 и го направи првиот чекор кон финалето.

Трепча има четири победи со Приштина во регуларниот дел од сезоната. Го победи и во натпреварувањата во Суперкупот, Купот и Уникатната лига. И сега во првото полуфинале од плеј-офот.

Тимот што ќе постигне три победи оди во финалето. Вториот натпревар ќе се одигра во Приштина следната недела, додека во евентуалниот петти меч предност на теренот ќе има Трепча.

Митровичкиот тим беше во водство речиси во текот на целиот натпревар.

Првата четвртина ја доби со 22:19, додека втората со 21:20. Дури третата четвртина и припадна на Трепча, 21:16.

Четвртата четвртина започна со резултат 64:55 во корист на Трепча. Приштина на пет минути до крајот дојде на два поени, 70:68. Но Трепча повторно се одлепи и до крајот држеше солидно водство.

Кевин Кејперс ја имаше најдобрата статистика во Трепча. Натпреварот го заврши со 13 поени, четири скока и четири асистенции. Микаиле Тмушиќ постигна 12 поени и седум скока. Дарнел Еџ постигна 12 поени и осум асистенции. Најефикасен беше Дрилон Хајри со 14 поени.

Кај Приштина повторно се истакна Дајмонд Стоун со 23 поени и четири скока. Донован Смит постигна 15 поени и три скока. Дерик Вилсон постигна 13 поени и четири асистенции, а Донте Кларк постигна 10 поени. Недостасуваше придонесот на играчите на земјата и така беше направена разликата.

Во другото полуфинале се среќаваат Пеќ и Golden Eagle Ylli. На првиот меч во Пеќ победи Ylli i Suhareka. Вториот натпревар е во Сухарека.

Трепча го освои Суперкупот, Купот и Уникатната лига. Се стреми кон совршено издание што се однесува до локалните трки.