ФИФА Евро 2024 KOHA.net

кошарка

Сигал Приштина ја освојува Балканската лига

Сигал Приштина

Сигал Приштина е победник на Балканската лига во кошарка. Во неделата вечерта во Лимасол, Кипар, Приштина во финалето го совлада АЕЛ со резултат 72:67.

Финалето беше силно, но Приштина беше во водство подолго време. Имаше и референци со различни критериуми и фрлање работи на крајот од натпреварите од страна на кипарските навивачи. Многу огномет беше запален од навивачите по крајот на натпреварот.

Приштина по трет пат ја освојува Балканската лига. Но, ова издание беше многу послабо од претходните изданија кога триумфираше Приштина.

Има едвај пет екипи за развој на лигата.

Американските кошаркари Шахид Дејвис, Донте Кларк, Малколм Армстед и Дајмонд Стоун ги постигнаа речиси сите поени на Приштина.

Приштина во полуфиналето го совлада Ловќени од Црна Гора. АЕЛ го совлада Пеќ.