ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

Османи и Силјановска-Давкова разговараат за продлабочување на соработката

Вјоса Османи и Гордана Силјановска-Давкова

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во четвртокот се сретна со претседателката на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, непосредно пред Самитот на земјите од Југоисточна Европа (СЕЕЦП).

Османи на Фејсбук напиша дека и честитал на Силјановска-Давкова за преземањето на функцијата претседател, додавајќи дека разговарале за билатералните односи и за продлабочување на соработката.

„Во пресрет на Самитот на земјите од Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) се сретнав со претседателката на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова. Уште еднаш му честитав на претседателот за преземањето на функцијата, а разговаравме и за билатералните односи меѓу Косово и Северна Македонија, како и за продлабочување на соработката за доброто на граѓаните на нашите две земји“, се вели во нејзината објава.

Османи е во Скопје на Самитот на кој ќе се разговара за продлабочување на соработката со земјите од регионот и меѓународните партнери. Канцеларијата на Претседателството најави дека Самитот ќе се искористи како можност за гарантирање на мирот, безбедноста, стабилноста и економскиот развој во регионот.

За време на престојот во Скопје, претседателката Османи ќе оствари и други средби“, се наведува во коминикето.