ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Ел Салвадор

Османи на инаугурацијата на „најкул диктатор на светот“

Вјоса Османи

Фото: Албан Бујари

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ќе учествува на инаугурацијата на реизбраниот претседател на Ел Салвадор, Најиб Букеле.

Како што соопшти Претседателството на Косово, Османи веќе официјално отпатува за Република Ел Салвадор, на покана на Букеле. Посетата на Османи е прва за косовски државен лидер во оваа земја. 

42-годишниот е претседател на Ел Салвадор од 1 јуни 2019 година. Од многу критичари, политички аналитичари и новинари, Букеле е опишан како авторитарен автократ. Иронично со овие изјави, кои главно дојдоа поради начинот на кој тој избра да направи промени во борбата против криминалот, самиот Букеле се нарече себеси како „најкул диктатор на светот“. 

Поради него и во минатиот мандат имаше протести против авторитаризмот. Во февруари 2019 година, Букеле победи на претседателските избори со 53 отсто од гласовите. На овогодинешните избори освои над 80 отсто од гласовите. Неговата популарност се зголеми поради жестоката борба против криминалните банди, што влијаеше на значително намалување на стапката на убиства. Под негово претседателство, Ел Салвадор од една од најнасилните држави во светот се претвори во една од најбезбедните во Латинска Америка.

Во оваа посета, како што соопшти Претседателството, Османи ќе оствари низа билатерални средби со државниот врв на Салвадор, почнувајќи од Букеле. 

Во фокусот на овие средби ќе бидат зајакнувањето на билатералните односи, меѓудржавната соработка, како и зајакнувањето на постоечките сојузи и создавањето нови сојузи со земјите од регионот на Латинска Америка“, се наведува во соопштението. „Претседателот ќе оствари и серија други билатерални средби со претставници на други земји, со цел зајакнување на меѓународната позиција на Република Косово, како и унапредување на билатералната соработка во областите од заеднички интерес.