KOHA.net

Арбери

Шпанија: Ситуацијата на Палестина се разликува од онаа на Косово

Шпанија и Косово

Шпанија соопшти дека ситуацијата на Косово со палестинската држава е сосема поинаква, бидејќи повтори дека не го променила ставот за државјанството на Косово.

Шпанија е една од петте земји на Европската унија - заедно со Кипар, Грција, Словачка и Романија - кои не го признаваат државјанството на Косово, објавено во февруари 2008 година.

Се верува дека главната причина за непризнавањето на државата Косово од страна на Шпанија е поврзана со шпанскиот однос кон аспирациите на нејзиниот североисточен регион, Каталонија, да стане независен.

Овој регион имаше неколку неуспешни обиди да се одвои од Шпанија, додека официјален Мадрид остро се спротивстави на овој потег.

„Ситуацијата во Палестина е поинаква. Признавањето на државата Палестина не влијае на територијалниот интегритет на Израел, бидејќи таа територија никогаш не била законски дел од државата Израел“, рече Елена Алјарила Кортезон, советник за медиуми во Министерството за надворешни работи на Шпанија, во одговорот. до Радио Слободна Европа.

Според неа, одлуката донесена на 28 мај, официјално да се признае државјанството на Палестина, е во согласност со меѓународното право, принципите на Повелбата на Обединетите нации и резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации, кои се обврзувачки. , откако се одобрени.

Прашањето за признавање на Косово од Шпанија било разговарано на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на 27 мај во Брисел.

Некои извори за REL изјавија дека во овој момент имало отворен спор меѓу страните од Германија и Шпанија.

Додека Германија беше „многу убедлива“ за признавањето на Косово, „Шпанија беше во дефанзива, тврдејќи дека Косово не е на агендата“.

Заедно со Шпанија, во вторникот и Норвешка го призна палестинското државјанство.

Ирска ќе го следи примерот подоцна во текот на денот.

Шпанскиот премиер Педро Санчез утринава изјави дека неговата земја ќе ја признае палестинската државност, вклучително и Појасот Газа и Западниот Брег со главен град источен Ерусалим.

Тој рече дека Шпанија нема да признае никаква промена на границите утврдени во 1967 година, освен ако страните не се договорат.