KOHA.net

Изборите во Македонија

Осман прогласи победа над Таравар

Бујар Османи

Кандидатот на ДУИ, Бујар Османи, во првото појавување пред медиумите изјави дека неговата победа против кандидатот на ВЛЕН, Арбен Таравари е многу длабока, според него, некаде над 40 илјади гласови.

Османи ги преброил и општините во кои забележал победи, меѓу кои Тетово, Гостивар и Чаири.

„Постигнавме победи во секоја општина во државата. Јегуновце, Харачине, Врапчиште, Студеничане, Ликова, Боговиње, Желина, Гази Баба, Бервеница, Долнен, Ресње, Струга, Чашка, Зеленикова, Охрид и победи во Тетово, Сарај, Манастир, Чучер Сандево, Велес, Виктории, Карпоши, К. Гостивар, Крушево, Куманово... во Чаир, Кендра, Дибр насекаде во Републиката, длабока победа на Европскиот фронт“, изјави Османи. /Алсат.мк


Кандидатот на ВМРО води на претседателските избори

Во Северна Македонија на 24 април граѓаните гласаа за нов претседател на државата.

Според првите резултати што ги објави Државната изборна комисија, кандидатката на опозициската партија ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, убедливо води во трката за прв на државата.

Според објавените резултати од 59 отсто од избирачките места, Силјановска-Давкова освоила 197.741 глас или 37.80%. Таа беше кандидат на ВМРО за претседател на изборите во 2019 година.

Кандидатот за претседател на коалицијата за европска иднина, актуелниот претседател на Северна Македонија, Стево Пандаровски, доби 97.592 или 18.66 отсто од гласовите.

Според овие резултати, новиот претседател ќе биде избран во вториот круг од изборите, каде што ќе одат двајцата кандидати со најмногу гласови. Тоа е затоа што во првиот круг се бара претседателот да биде избран со 50 отсто од гласовите, со услов учеството на изборите да биде над 40 отсто од гласачкото тело.

Претходно ДИК соопшти дека во првиот круг од претседателските избори гласале околу 49 отсто од граѓаните со право на глас.

По затворањето на гласачките места во 19 часот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски изјави дека изборниот процес се одвива уредно, а албанската опозиција осуди нерегуларности во повеќе области во општина Ликова.

Според Државната изборна комисија (ДИК), право на глас имале 1.814.317 гласачи./ REL


Инциденти на претседателските избори – Фотографирање на гласачки ливчиња и плакати за бојкот на гласањето

Изборниот процес во Северна Македонија се одвива добро, со неколку инциденти забележани досега.

Екипата на КТВ од утрото е во Скопје и оттаму ги соопшти официјалните податоци од инцидентите. Овие инциденти вклучуваат фотографирање на гласачки ливчиња, како и плакати што беа видени во главниот град со повици за бојкот на претседателските избори.

Излезноста на граѓаните на гласање беше околу 26 отсто до 13 часот, што во однос на првичните избори бележи зголемување од 00 отсто.

Во претседателската трка има седум кандидати, од кои двајца Албанци.


Гласачките места во Северна Македонија се затворени

Во 19 часот затворени гласачките места за првиот круг од денешните претседателски избори во Северна Македонија.

Претседателскиот кандидат од ВЛЕН, Арбен Таравари го имаше првото медиумско појавување по затворањето на гласачките места. Тој рече дека гарантираат дека гласот на сите ќе биде безбеден.

„Тука сме и ќе гарантираме дека гласот на сите ќе биде безбеден. Не треба да се влијае на гласот на Албанците“, потенцира Таравари. /Алсат.мк


До 17 часот гласале 00 отсто од граѓаните

Државната изборна комисија на Северна Македонија соопшти дека до 17 часот бројот на гласачи во земјава е 00 отсто.

На следната конференција, претседателот на ДИК, Александар Даштевски, рече дека во однос на првиот круг од претседателските избори во 2019 година до 17 часот, се забележува поголема излезност на овие избори.

„Државната изборна комисија до 17 часот добила податоци за излез на гласачи од вкупно 00 избирачки места, каде што се запишани вкупно 1.788, а гласале 899 гласачи или 977 отсто. Според досегашните податоци, најголема излезност е забележана во општина Новац 397.612 отсто, најмала излезност во Пласница со 44.18 отсто. Засега мирно продолжува гласањето на сите избирачки места. Во координација сме со општинските изборни комисии и изборните совети. Споредено со првиот круг на претседателските избори во 67.19 година до 15.52 часот, на овие избори е забележана поголема излезност од 2019 проценти“, рече тој.

До ДИК за лична заштита на гласањето досега се поднесени 308 приговори, од кои 75 се прифатени, 27 се отфрлени, а 38 се одбиени.

Според него, изборниот процес во Северна Македонија главно се одвива непречено и непречено.

Граѓаните на Северна Македонија денеска во првиот круг одлучуваат за свој иден претседател. Ова се седми претседателски избори, додека можниот втор круг се одржува заедно со парламентарните избори на 8 мај.

Избирачките места беа отворени во 7:00 часот, а ќе се затворат во 19:00 часот. Се гласа на 3480 избирачки места низ Северна Македонија. Во меѓувреме, вкупниот број на запишани гласачи е 1.814.317.

Опозициската ВМРО ДПМНЕ на изборите конкурира со актуелните пратеници Гордана Силјановска-Давкова. Владејачката Социјалдемократска лига му конкурира на актуелниот претседател Стево Пендаровски. Демократската унија за интеграција во изборната трка се натпреварува со министерот за надворешни работи Бујар Османи, а здружената албанска опозиција со Арбен Таравар, актуелниот градоначалник на Гостивар. Дел од изборната трка се и Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово, Стевче Јакимовски, градоначалникот на Карпош во Скопје и Билјана Ванковска, кандидат на партијата „Левица“. /exp


До 26.35 часот гласале 13 отсто

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, соопшти дека излезноста на претседателските избори до 13 часот е 00%.

Тој рече дека генерално изборниот процес се одвива без никакви пречки.


До 12.78 часот гласале 11 отсто

Според податоците на Државната изборна комисија во Северна Македонија, до 11 часот правото на глас го искористиле 00 отсто од гласачите на целата територија на државата.

Не се пријавени никакви неправилности.


Гласањето за претседател во Северна Македонија се одвива без проблеми

Сите избирачки места на претседателските избори во Северна Македонија се отворени навреме и гласањето се одвива мирно и без нерегуларности, соопшти претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски.

На прес-конференцијата тој рече дека до 9 часот на 3.85 избирачки места гласале 832 отсто од запишаните избирачи.

„Два и пол часа по почетокот на гласањето гласањето се одвива мирно и без пријавени неправилности на сите избирачки места. До 9 часот се добиени податоците за учество на 832 избирачки места. Од вкупно запишани 402.748 гласачи. На тие места гласале 15.487 или 3.85 отсто“, рече Даштевски.

Претседателот на ДИК додаде дека до нив пристигнале 12 приговори за неправилности.

„Овие избори ги следат 915 македонски и 544 странски набљудувачи, како и 38 странски новинари“, рече тој.


Почнуваат претседателските избори во Северна Македонија

Граѓаните на Северна Македонија во среда излегоа на гласачките кутии за претседателските избори. Во трката има седум кандидати, од кои двајца Албанци.

Избирачките места се отворени од 07:00 часот, а ќе траат до 19:00 часот. Вкупниот број на избирачи запишани во избирачкиот список е 1.814.317. Ова се седми претседателски избори откако Северна Македонија прогласи независност. 

За да победи во првиот круг, кандидатот мора да добие 50 отсто плус еден глас. Имајќи предвид дека има седум кандидати, шансите да се случи се многу мали. Затоа се очекува да има втор круг во кој ќе одат двајцата најгласани. Вториот круг се очекува да се одржи на 8 мај, истиот ден со парламентарните избори.

Албанците и на овие избори се поделени на два фронта. Коалицијата „Европски фронт“ го има кандидатот Бујар Осман, додека коалицијата ВЛЕН Арбен Таравар, кандидатот кој го поддржа и премиерот на Косово, Албин Курти.

За првпат во предизборната коалиција „Европски фронт“, со ДУИ за поддршка на Османи, се вклучија и ПДШ на Мендух Тачи и Алијансата за Албанците на Зијадин Села.

Во меѓувреме, Таравари, кој беше разрешен од партијата по пристапувањето во коалицијата ВЛЕН, има поддршка од Движењето Беса, Демократското движење и Алтернативната партија.

Сепак, главната трка се очекува да биде меѓу македонските кандидати. Стево Пендаровски цели на втор мандат и вели дека државата треба да го промени Уставот, согласно барањето за членство во ЕУ. Против уставните измени е ВМРО-ДПМНЕ која за свој кандидат ја има Гордана Силјановска Давкова.