ФИФА Евро 2024 KOHA.net

ИНТЕРАКТИВНА

Ќоку: ДУИ на Ахмети фаворизира просрпска политика

Беким Ќоку

Беким Ќоку, советник на премиерот Албин Курти и кандидат за пратеник во Северна Македонија, изјави дека Демократската унија за интеграција (БДИ) на Али Ахмети е субјект кој фаворизира просрпска политика.

Тој во понеделникот во „Интерактив“ на КТВ изјави дека Ахмети во актуелната влада докажал дека „оваа влада е блиска до српскиот претседател Александар Вучиќ“.

„Албин Курти ќе биде против политички субјект кој ја поддржува близината на денешниот Белград на чело со Вучиќи. Вучиќи денеска во Советот за безбедност даде изјава дека Курти се меша во политиката на Северна Македонија, по што следеше изјава дека „Вучиќи стана господар на ДУИ“. Имаме влада блиска до Белград и Вучиќ“, изјави Ќоку, еден од претставниците на коалицијата ВЛЕН.

Според советникот на Курти, поврзаноста на Ахмет со просрпската политика била забележана „дури и во случајот со Отворениот Балкан“.

Тој рече дека премиерот на Албанија, Еди Рама, се повлекол од оваа иницијатива „кога видел дека таа не е функционална“, но Ахмети, според Ќоку, понудил поддршка на иницијативата.

Според Ќок, премиерот Курти е политичар со позитивно влијание во Северна Македонија.

„Албин Курти е политичар со најголемо влијание, тој има големо и позитивно влијание во Северна Македонија. Курти им зборува на Албанците кои сакаат промени и сакаат да се борат против корупцијата. Како премиер, тој никогаш не дал никаква политичка изјава или гест, ниту пак изразил закани или тврдења кон Северна Македонија... Скандалозно е да се споредува Албин Курти со интервенцијата на Вучиќ. „Вучиќи има крв кон другите народи, Вучиќи е поранешен министер на режимот на Милошевиќ“, додаде Ќоку.

Кандидатот за пратеник во Северна Македонија додаде дека очекува ДУИ да падне од власт и дека коалицијата ВЛЕН ќе биде победник на изборите. 

„Велам како политичар нема да загубиме. Ќе победиме на изборите. Сите анкети докажуваат дека сме апсолутни победници на овие избори. Значи, ќе бидеме најмалку 20 гласови пред Бујар Османи. Анкетите ни кажуваат. Во ИЕ 6 каде има најголем број албански гласови, ДУИ политички таму речиси и да не постои. Многу е слабо“, изјави Ќоку.