KOHA.net

Арбери

Дачиќ: Србија под голем притисок, Западот го сака Косово во меѓународните организации

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија е под голем притисок од западните земји кои, според него, сакаат да го втурнат Косово во меѓународните организации.

Дачиќи во интервју за „Пинк“ вели дека Западот заборава дека во 1999 година беше извршена агресија врз Србија, за која никој не презеде одговорност, под оправдување дека се работи за хуманитарна интервенција. 

„Нашата земја е во сериозна ситуација. Политичкиот притисок на Косово во меѓународните организации продолжува и за тоа се користат меѓународни механизми“, рече тој. 

Тој ги коментираше и официјалните најави од Приштина дека ќе ја тужат Србија за воени злосторства, велејќи дека премиерот Албин Курти не е надлежен да зборува за ова, „бидејќи во тоа време бил во затвор“.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: