KOHA.net

Арбери

Курти бара итен прекин на огнот во Газа

Косовскиот премиер Албин Курти се приклучи на повикот на потпретседателката на САД Камала Харис за итен прекин на огнот во Газа.

Тој побара да се ослободат заложниците и да се зголеми хуманитарната помош за цивилите.

„Смртта и страдањето на цивилите во месеците по терористичкиот напад на Хамас се итен повик за брза и решителна акција“, напиша Курти во вторникот на социјалната мрежа Х.

Соединетите Американски Држави (САД) повикаа на прекин на израелските напади врз цивилите во Газа.