ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

Ердоган и честита на Албанија за Самитот: Подготвени сме да ги вратиме преговорите Украина-Русија

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го поздрави Самитот за Украина што се одржа во Тирана.

Преку видео порака што се слушна за време на самитот, Ердоган изрази подготвеност да ги врати Украина и Русија на преговарачка маса.

„Подготвени сме да ги вратиме страните на преговарачка маса, како што направивме на почетокот на војната во Истанбул. Сакам да ги поздравам учесниците на овој самит, особено мојот пријател, премиерот Еди Рама и сите оние кои придонесоа за организацијата на овој самит“, рече Ердоган, пренесе „Анадолу Агенција“.

Ердоган ја потврди поддршката на Турција за независноста, суверенитетот, безбедноста и територијалниот интегритет на Украина. Тој исто така рече дека го поддржува мировниот план од 10 точки на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„И покрај сите напори, не е постигнат доволен напредок кон воспоставување мир. Продолжувам да го задржам истиот став дека на дипломатијата и на дијалогот треба да им се даде шанса да се стави крај на војната. Во овој поглед, ја поддржуваме Украина во мировниот план од 10 точки“, рече тој.