KOHA.net

Арбери

Српскиот адвокат Чедомир Стојковиќ оддаде почит на гробот на Блерина Јашари

Чедомир Стојковиќ, адвокатот на српскиот опозициски политичар Никола Сандуловиќ, му оддаде почит на гробот на Блерина Јашари во комплексот „Адем Јашари“ во Преказ.

Тој оставил и порака на нејзиниот гроб. 

„Омразата умира. Живееш вечно. Илјада солзи за илјада години, и милиони надежи и соништа. Кои почнуваат со зборот „извини““, се вели во пораката. 

Стојковиќ еден ден претходно го предупреди дека ќе оди и ќе положи цвеќе на гробот на 7-годишното девојче кое беше убиено заедно со другите членови на семејството Јашари од страна на српските вооружени сили во 1998 година.

Стојковиќ напиша дека по оваа акција ќе им се предаде на белградските власти за да ги оспори и да покаже дека во Србија има ново правило според кое секое полагање цвеќе на гробовите на албанските деца се казнува со тепање и затвор.

Сандуловиќ беше уапсен и тврдеше дека бил претепан од српската тајна служба токму поради оваа причина. Во потерницата против него беше кажано дека тој поттикнувал национална, расна и верска омраза, споменувајќи ја и приликата кога се поклонил на гробиштата Јашар.

ВИДЕО

 

Сликата

Сликата