ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

Палокај: Договорот се очекува да избегне ескалација на север на 1 септември

Дописникот на КОХА од Брисел, Аугустин Палокај, јави дека на средбата на 18 август во Брисел меѓу премиерот на Косово, Албин Курти и српскиот претседател, Александер Вучиќ, се очекува да биде постигнат договор за безбедноста на северот на земјата.

Тој рече дека се очекува партиите да се договорат да се избегне ескалација на ситуацијата на 1 септември, кога стапува на сила одлуката на Владата на Косово за реципроцитет за граѓаните на Србија. Станува збор за издавање привремени документи на влезот во Косово, исто како што тоа го прави Србија со граѓаните на Косово кога влегле во Србија.

Палокај во Интерактив на КТВ рече дека ќе се разговара и за рамката на сеопфатниот договор.

„Според Курт, Ескобар и Лајчак, расположението изгледа позитивно и очекувањата се дека утре ќе има барем договор за да се избегне ескалација на ситуацијата на северот на 1 септември кога Косово ќе ја започне мерката реципроцитет. Ескобар ги повтори позициите на САД дека мора да се најде решение. Лајчак рече дека Курти и Вучиќ се лидери со силен мандат и имаат одговорност. Дури и Курти беше оптимист дека може да се најде решение“.

„Партиите предупредија дека утре ќе се разговара за рамката на сеопфатниот договор меѓу Косово и Србија за нормализација на односите“, рече тој.

Според Палокај, средбата во четврток има две цели, намалување на тензиите меѓу двете држави и, од друга страна, сеопфатниот договор.

„Средбата има две цели, приоритет е намалување на тензиите и избегнување тензии на почетокот на септември. Но, уште пред да се случат тензиите, ЕУ планираше средба на високо ниво за да му даде нова динамика на дијалогот, бидејќи дијалогот веќе две години не даде ништо. Бе сега инсистира да има простор за редовни средби меѓу Курти и Вучиќ и да почнат преговори за сеопфатен договор“.

Палокај истакна дека меѓународната заедница е загрижена за состојбите во регионот и има интерес за намалување на тензиите.

„Во секој случај, постои зголемена загриженост бидејќи ситуацијата на Западен Балкан е мирна, но како што велат во НАТО, таа е кревка. Со оглед на војната во Украина, напорите на Русија да влијае на регионите, загриженоста расте. Има интерес од ЕУ и НАТО да се намалат тензиите и овој дел, кој е опкружен со земји од НАТО, да нема ескалација на ситуацијата“, рече Палокај.

Курти и Вучиќ ќе бидат примени од високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел и од специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак.